DDbtn
PicPathIris galatica

Kaba navruz


Kaba navruz - Iris galatica [ Kılıçlar Köyü / Kırıkkale - Mart 2019 © Ahmet Demirtaş ]
Kılıçlar Köyü / Kırıkkale - Mart 2019 © Ahmet Demirtaş

5-12 cm boylanabilen, soğanlı bir türdür. Gövde çiçeklenme sırasında yapraklar la tamamen saklı; çiçek soğanı 1-2 cm çaptadır. Yapraklar 3-4 adet, çiçeklenme sırasında az gelişmiş ve dik, sonraları [007#oraksı#], 10-12 x 0.6-1.2 cm, üst kısım parlak yeşil, alt grimsi-yeşil; kenarlar genellikle kalınlaşmış ve beyaz renkte, kirpikli veya [022#az pürüzlü#]dür. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; [026#brakte#] ve [026#brakteol#] ± eşit, genellikle sert ve düz, nadiren şişkin; çiçekler 1-2 adet, kırmızımsı-eflatun, yeşilimsi-sarı veya soluk gümüşümsü-eflatun; dış üç taç yaprak daha koyu eflatun veya menekşe rengi; tüp 4-6 cm; iç üç taç yaprak 3.2-5 cm, [003#yuvarlatılmış, küt uçlu veya çentikli#], sorguç az miktarda [022#kabarcıklı#], sarı veya portakal rengi; üst üç taç yaprak yaygın veya hafifçe aşağı bükülmüş, ispatula biçimli veya ters mızraksı, 1.1-2.8 x 0.4-0.7 cm, [003#keskin, küt veya çentikli uçlu#] veya 3 loblu; [006#boyuncuk#] 3-5 cm`dir. Meyve kapsül, silindirik; tohumlar ~ 4 mm`dir. 900-1700 m yüksekliklerde; taşlık geven bozkırlarında, meşelikler ve ardıç altlarında gelişim gösterirler.Kılıçlar Köyü / Kırıkkale - Mart 2019 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Iridaceae
              └—Iris

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Iris galatica Siehe
Iris eleonorae Holmboe
Iris persica var. galatica (Siehe) Dykes
Juno galatica (Siehe) Rodion.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

İris cins adı Yunancada `gökkuşağı tanrısı` anlamına gelen Ἶρις (iris) kelimesinden türetilmiştir; iris mitolojide diğer tanrılara haberci olarak hizmet ediyordu; iris ayrıca gözün renkli ısmına verilen isimdir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Iris galatica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Iris persica
Nevruz Çiçeği

Iris pseudacorus
Bataklık Süseni

Iris suaveolens
Bodur SüsenManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı