DDbtn
PicPath
Rosularia sempervivoides

Horozlalesi


Rosularia sempervivoides [ Ahmetadil Köyü / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Ahmetadil Köyü / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş

Çiçekli dalları 7-20 cm yükselen, iki yıllık, sukulent türdür. Gövde dik ve [022#havlı#]dır. Yapraklar dipte rozet dizili, yumurtamsı, 1-3 x 0.7-1.5 cm, [003#keskin uçlu#],[022#havlı#], basit, eflatunumsu, sapsız; sapta daha küçük ve daha birbirinden ayrıktır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [002#yalancı şemsiye#], 30-150 çiçekli, 5-12 cm çapta; çiçekler 5 parçalı, sapcıklı; [006#çanak yapraklar#] 2-4 mm, [003#keskin uçlu#]; [006#taç yapraklar#] açık parlak kırmızı, 6-8 mm; [006#ercik#] 10; folikül seyrek [022#havlı#], genişçe ve kırmızımsı renktedir. 1200-2900 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar ve döküntü alanlarda doğal gelişim gösterirler.Ahmetadil Köyü / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş


Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Rosularia sempervivoides (Fischer ex M. Bieberstein) Boriss.
Sedum sempervivoides Fischer ex M. Bieberstein
Sedum sempervivum Ledeb.

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Rosularia sempervivoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı