DDbtn
PicPathPopulus alba

Akkavak


Akkavak - Populus alba [ A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

30-40 m boylanabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Kabuk genç dallarda beyazımsı-grimsi, gövdelerde beyaz, pürüzsüz veya kaba/pürüzlü; genç filizler yoğun yumuşak pamuksu [022#havlı#]dır. Yapraklar [007#yumurtamsı#], 5-10.5 cm uzunlukta, genellikle genişliği uzunluğundan fazla, dalgalı kenarlı veya 3-5 loblu, tabandan 3-5 damarlı, [003#keskin uçlu#]; üst yüz genç yapraklarda, alt yüz her zaman pamuksu [022#kaba tüylü#]; yaprak sapı 2.5-5.5 cm uzunlukta, [022#havlı#]dır. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçekler [042#iki evcikli#]; erkek çiçek [002#tırtılsı#] 5-8 cm uzun, [026#brakte#] [007#ters mızraksı#], [022#tüylü#], uç kısım hafifçe dişli, [006#ercik#] 5-10 adet; dişi çiçek [002#tırtılsı#] 8-12 cm uzunlukta, [026#brakte#] [007#ters mızraksı#], [022#tüylü#], uç kısım hafifçe dişli, tepecik kırmızı ve yarık uçludur. Meyve kapsül, şişemsi şekilde, hemen hemen sapsızdır.A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Salicales
            └—Salicaceae
              └—Populus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tohum
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Populus alba L.
Populus alba L. var. bolleana Lauche
Populus alba L. var. nivea Aiton
Populus alba L. var. pyramidalis Bunge

İngilizce
White Poplar

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Populus Latincede `insanlarla dolu, kalabalık` anlamına gelen populosus kelimesinden türetilmiştir.

Alba {Latince}: beyaz.


Etimoloji

Bu kaynaklar Populus alba hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Populus nigra
Kara Kavak

Populus tremula
Titrek Kavak

Acacia dealbata
Gümüşi Akasya

Bryonia alba
Akhaylin

Centranthus longiflorus subsp. longiflorus var Alba
Beyaz Mahmuz Çiçeği

Clematis vitalba
Akasma

Morus alba
Ak Dut Ağacı

Plumeria alba
Hint Mabet AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı