DDbtn
PicPath
Crataegus orientalis

Alıç


Crataegus orientalis [ Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

3-5 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı veya ağaç formlu bir türdür. Gövde kahverengi-gri ve çatlaklı; dallar dikenli; dikenler genellikle uzundur ve yaprak taşırlar. Yapraklar eşkenar dörtgen biçimli veya [007#ters yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], 3-5 x 2.5-4 cm, 3-7 derin loblu, her iki yüzü basık gri [022#ülgerli#], taban [020#kamamsı#]; sap 5-15 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz aylarında; [002#çiçek durumu yalancı şemsiye#], 4-10 çiçekli, sık, yoğun beyaz, [022#kaba tüylü#]; çiçekler 15-20 mm çapta; [006#çanak yapraklar#] 4-5 mm, üçgen biçimli, [003#ince uçlu#], meyvelenme sırasında geriye bükülmüş; [006#boyuncuk#] 5 adettir. Meyve kırmızımsı-portakal rengi, küremsi, 2 cm çapa kadar, eser miktarda [022#havlı#] veya [022#tüysüz#]; tohumlar 5 adet ve sert kabukludur.Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Crataegus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Genç dal

Meyve

Tohum

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Crataegus orientalis Pall. ex M. Bieb.
Crataegus laciniata auct.
Crataegus odoratissima Hornem.
Crataegus sanguinea Schrad.
Mespilus odoratissima Andrews
Phaenopyrum schraderianum (Ledeb.) M.Roem.

Diğer adlandırmalar

Crataegus cins adı Yunancada `güç` anlamına gelen kratos kelimesi ile `keskin` anlamına gelen akis kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; bazi türlerinin keskin batıcı dikenlerini işaret ettiği sanılmaktadır.

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Crataegus orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Crataegus crus-galli
Melez Geyik Dikeni

Crataegus monogyna
Geyik Dikeni

Crataegus rhipidophylla
Kırmızı çiçekli yemişen

Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Capparis orientalis
Kabarkarın

Carpinus orientalis
Doğu gürgeni

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Picea orientalis
Doğu ladini

Platanus orientalis
Doğu Çınarı

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Sigesbeckia orientalis
Sarıteçan

Thuja orientalis
Doğu MazısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı