DDbtn
PicPathKerria japonica

Kerya gülü

(Kanarya gülü)

Kerya gülü - Kerria japonica [ Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

2 m boylanabilen, Türkiye için [041#egzotik#], odunsu bir türdür. Yapraklar [007#yumurtamsı#], 3–6 x 1.5–3 cm; taban genişçe [020#kamamsı veya yüreğimsi#]; kenarlar çift sıra testere dişli, [003#sivri uçlu#]; çiçek sapı 5–22 mm, [022#tüysüz#]; [005#stipül#] 1.5–2.5 mm Uzunluktadır. Çiçeklenme mart-Haziran ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] tam kenarlı, ince ve kuru zarlı, bazen ince testere dişli veya [022#salgılı tüylü#]-saçaklı, [003#sivri uçlu#], [022#tüysüz#]; [006#taç yapraklar#] 17–25 × 12–15 mm; [006#sapçıklar#] dik, sarı, narin 4–5 mm; [006#başcıklar#] sarı, 0.2–0.3 mm boyutlardadır. Meyvelenme Haziran-Ağustos ayları arasında; meyve küremsi, sert kabuklu, 4–5 × 3.5–4 mm boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 700 m yükseklikler arasında; nemli ormanlar ve koruluklarda, yol kenarlarında doğal gelişim gösterirler.Çankaya / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Kerria

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Çiçek
Bilimsel Ad
Kerria japonica (L.) DC.

İngilizce
Japanese Rose

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Chaenomeles japonica
Japon Ayvası

Cryptomeria japonica
Japon çamı

Sophora japonica
Japon SoforasıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı