DDbtn
PicPathLathyrus aureus

Koru mürdümlüğü


Koru mürdümlüğü - Lathyrus aureus [ Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen ]
Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen

50-80 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde sağlam, dik ve seyrek [022#havlı#]dır. Yapraklar tüysü birleşik, 3-5 çift yaprakçıklı; yaprakçıklar [007#yumurtamsı#], 50-100 x 18-50 mm, tüysü damarlı, [003#sivri veya keskin uçlu#], alt yüzey kahverengimsi noktalı salgı bezeli; [005#stipül#] [007#yumurtamsı-mızraksı veya yarı oksu#]; alt yapraklar gövde yapraklarından daha geniştir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek durumu [002#salkım#], 12-25 çiçekli; çiçek kümesi sapı yaprağın yarısı kadar uzun; çiçekler kızıl-turuncu renkte, 16-20 mm; [015#çanak#] 8-12 mm, dışbükey, [022#havlı veya hemen hemen tüysüz#], dişler çok düzensiz, en alttaki diş diğerlerinden daha uzun; [015#kanatlar#] genellikle [015#bayrakçık#]yan uzunca, [015#bayrakçık#] ucu yuvarlağımsıdır ve daralan dip kısmından daha kısadır. Meyve baklamsı, şeritsi, 50-70 x 7-8 mm, gençlğkte beze noktalı; tohumlar 6-12 adettir ve pürüzsüzdür. 15-2000 m yüksekikler arasında, ormanlık ve çalılık alanlarda doğal gelişim gösterirler.Karaşar / Ankara - Mayıs 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Lathyrus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Yaprakçık

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lathyrus aureus (Steven) D.Brandza
Orobus aureus Fisch. & C.A.Mey.
Orobus kolenatii K.Koch
Orobus orientalis Boiss.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Lathyrus Yunancada `çok` anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu` anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Aureus Latincede `altın` anlamına gelen aurum kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lathyrus aureus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lathyrus grandiflorus
İri Mürdümük

Lathyrus rotundifolius
HırıgürüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı