DDbtn
PicPathHyoscyamus reticulatus

Kumacıkotu


Kumacıkotu - Hyoscyamus reticulatus [ Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş

60 cm boylanabilen, tek yıllık veya iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, [022#salgılı tüylü#] ve [022#havlı#]dır. Dip ve alt sap yaprakları saplı, [007#dikdörtgenimsi veya mızraksı#], tüysü parçalı veya derin loblu, 5-15 cm; yaprak sapı yaprak ayasının yarısından daha kısa; üst yapraklar sapsız, tüysü parçalı, loblu veya tam kenarlıdır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; [006#çanak#] 10-20 mm, meyve döneminde 20-30 mm, ortası büzülmeyen, dişler [003#ince uçlu#], sivri, yaygın veya aşağı bükülmüş; [006#taç#] soluk sarımsı, hızla eflatunumsu menekşe rengine dönen, koyuca renkli [039#ağsı#] damarlı, 20-30 mm, hemen hemen çan şeklinde; [006#ercikler#] gömülü; [006#başcıklar#] sarı renklidir. Tahıl tarlaları ve döküntü alanlarda gelişim gösterirler.Şereflikoçhisar / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Hyoscyamus

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Hyoscymus kökeni belirli değildir; ancak eski Yunancada `domuz` anlamına gelen huoskúamos kelimesi ile `faulye gibi bitkilerin taneler halindeki tohumları` anlamına gelen kúamos kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır.

Reticulatus Latincede `ince ağsı doku` anlamına gelen reticulum kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Hyoscyamus reticulatus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hyoscyamus niger
BanotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı