DDbtn
PicPathIpomoea batatas

Tatlı patates

(Hatay patatesi, Kırmızı patates)

Tatlı patates - Ipomoea batatas [ Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler yere yayılı veya yukarı doğru yükselen, nadiren burulmuş, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#], yeşil veya eflatunumsu, sık dallanmış, boğum noktalarından köklenen; yumru köklü; yumru uzamış elipsoid; özsu sütlüdür. Yapraklar [007#genişçe yumurtamsı veya dairesel#], 4-13 x 3-13 cm, seyrek [022#cılız tüylü#] veya [022#tüysüz#]; tam kenarlı veya [007#elsi#] 3-5 (-7) loblu; loblar [007#genişçe yumurtamsı, şeritsi veya mızraksı#]; yaprak sapı 2.5-20 cm uzunluktadır. Çiçek kurulu 1 veya 3-7 çiçekli; çiçek kümesi sapı 2-10.5 cm, köşeli; [026#brakte#] mızraksı, 2-4 mm; çiçek sapı 2-10 mm; [006#çanak yapraklar#] dikdörtgenimsi#] veya eliptik, ± düzensiz, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#], kenar kirpikli, [003#keskin uçlu veya dikensi uçlu#], dışta kalan 2 [006#çanak yaprak#] 7-10 mm, içte kalan 3 [006#çanak yaprak#] 8-11 mm; [006#taç#] pembe, beyaz, soluk eflatun, orta kısım daha koyu, huni biçimli, 3-4 cm çapta; [006#ercik#] gömülü; [006#ovaryum#] [022#havlı#] veya [022#tüysüz#]dür. Meyve kapsül, nadiren oluşur, yumurta biçimli veya basık küremsi; tohumlar [022#tüysüz#]dür.Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Convolvulaceae
              └—Ipomoea

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ipomoea batatas (L.) Lam.
Convolvulus batatas L.
Convolvulus tiliaceus auct. non Willd.
Ipomoea fastigiata (Roxb.) Sweet
Ipomoea tiliacea auct. non (Willd.) Choisy
Ipomoea triloba auct. non L.

İngilizce
Sweetpotato

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)
AGACLAR.ORG
Tatlı Patates

İleri okuma kaynağı

Ipomoea cins adı Yunancada `solucan ` anlamına gelen ips kelimesi ile `gibi` anlamına gelen homorios son ekinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin kırvrım kıvrım ve yoğun dallarına işaret ettiği sanılmaktadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Ipomoea purpurea
Kahkaha çiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı