DDbtn
PicPath
";Uyuyan güzel

Malvaviscus arboreus

(Türk şapkası)

Malvaviscus arboreus [ Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez
1-3 m boylanabilen, çalı formlu, bir türdür. Dallar seyrek veya tır. Yapraklar , genellikle 3 loblu, bazen tam kenarlı, 6-12 × 2.5-10 cm, hemen hemen veya her iki yüzü , dip damarlar 3 veya 5, taban genişçe , kenarlar tırtırlı, ; ipliksi, yaklaşık 4 mm, genellikle erken dökülen; yaprak sapı 2-5 cm uzunlukta ve dır. Çiçekler tekil, yaprak koltuklarında, sarkık, tüp şekilli, sadece uç kısmı hafifçe genişleyen, 2.3-5 cm; çiçek sapı 3-15 mm, ; dışçanak lobları , 8-15 mm, ; çanak çan şeklinde, yaklaşık 1 cm in çapta, loblar 5, dan hafifçe uzunca veya daha kısa, ; 5, açık parlak kırmızı, 2.5-5 cm; li colon 5-7 cm, tüp şeklindeki taç yapıdan dışarı taşar durumda; 10 parçalıdır. Meyve parlak kırmızı; genellikle 3-4 tohumludur.
Yeni gözlem bildirGöcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


GörsellerGözlemler

.
  • Göcek / Muğla
    Haziran 2018 © Serdar Ölez
  • Göcek / Muğla
    Kasım 2018 © Serdar Ölez

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Malvales
Malvaceae
Malvaviscus
Arboreus

Etimoloji

Malvaviscus cins adı Latincede ebegümeci otunu tanımlayan malva kelimesi ile `yapışkan` anlamına gelen viscus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.
Arboreus Latincede `ağaç` anlamına gelen arboris kelimesi ile `gibi` anlamına gelen -eus sonekinin birleşiminden türetilmiştir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Malvaviscus arboreus Cav.
Sinonimler (Tam liste)

- Achania coccinea Salisb.
- Achania mollis Aiton
- Hibiscus coccineus Walter
- Malvaviscus acapulcensis Kunth
- Malvaviscus balbisii DC.
İngilizce

Wax Mallow

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı