DDbtn
PicPathMalvaviscus arboreus

Uyuyan güzel

(Türk şapkası)

Uyuyan güzel - Malvaviscus arboreus [ Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez

1-3 m boylanabilen, çalı formlu, [041#egzotik#] bir türdür. Dallar seyrek [022#ülgerli#] veya [022#çıplak#]tır. Yapraklar [007#genişçe kalpsi-yumurtamsı#], genellikle 3 loblu, bazen tam kenarlı, 6-12 × 2.5-10 cm, hemen hemen [022#tüysüz#] veya her iki yüzü [022#yıldızsı#] [022#cılız tüylü#], dip damarlar 3 veya 5, taban genişçe [020#kamamsı, yuvarlağımsı veya kalpsi#], kenarlar tırtırlı, [003#sivri uçlu#]; [005#stipül#] ipliksi, yaklaşık 4 mm, genellikle erken dökülen; yaprak sapı 2-5 cm uzunlukta ve [022#kısa havlı#]dır. Çiçekler tekil, yaprak koltuklarında, sarkık, tüp şekilli, sadece uç kısmı hafifçe genişleyen, 2.3-5 cm; çiçek sapı 3-15 mm, [022#ülgerli veya kısa havlı#]; dışçanak lobları [007#ıspatulamsı#], 8-15 mm, [022#tüylü#]; çanak çan şeklinde, yaklaşık 1 cm in çapta, loblar 5, [026#brakteol#]dan hafifçe uzunca veya daha kısa, [022#tüylü#]; [006#taç yapraklar#] 5, açık parlak kırmızı, 2.5-5 cm; [006#ercik#]li colon 5-7 cm, tüp şeklindeki taç yapıdan dışarı taşar durumda; [006#boyuncuk#] 10 parçalıdır. Meyve parlak kırmızı; genellikle 3-4 tohumludur.Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Malvales
            └—Malvaceae
              └—Malvaviscus

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Malvaviscus arboreus Cav.
Achania coccinea Salisb.
Achania mollis Aiton
Hibiscus coccineus Walter
Malvaviscus acapulcensis Kunth
Malvaviscus balbisii DC.

İngilizce
Wax Mallow

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Malvaviscus cins adı Latincede ebegümeci otunu tanımlayan malva kelimesi ile `yapışkan` anlamına gelen viscus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Arboreus Latincede `ağaç` anlamına gelen arboris kelimesi ile `gibi` anlamına gelen -eus sonekinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı