Güzelavratotu

Atropa belladonna


2 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dallanmış, üst taraf ince ve kısa kaplı; gövde ve dallar borumsu; genç filizler dır. Yapraklar 8-17 x 4.5-8 cm, , , tabanlı; yaprak sapı 20 mm`ye kadar uzundur. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; 10-17 mm çapta, meyvelenme sırasında 4 cm çapta, ± çan şeklinde, ; çanak lobları 6-10 mm, yumurtamsı, , düzensiz ve kalıcı kalıcı; kahverengimsi menekşe rengi, eflatun damarlı, 25-35 x 10-15 mm, kısa loblu; ve gömülü; ~3 mm uzun, ; 10-11 mm uzunluktadır. Meyve üzümsü , siyah, parlak, 1-2 cm çapta; tohumlar kahverengi, böbrek şeklinde, 2 mm uzun, yüzeyi ve çukurcukludur.
Yeni gözlem bildirYenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında doğu kayını ağaçlıklarında, gölgeli alanlarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Uyarılar

Bütün bitki zehirlidir. İnsan için zehirliliği yüksektir. 10 kadar meyve veya 1 gr kuru yaprak, tehlikeli zehirlenmeler yapar.[*]

İçeriğinde bir çeşit zehirli olan atropin denen bir madde vardır. Atropin tıpta çok değişik kullanım alanları vardır.[*]

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Atropa belladonna L.
Sinonimler (Tam liste)

- Atropa cordata Pascher
- A.mediterranea Kreyer ex Pascher
- Belladonna baccifera Lam.
- Belladonna trichotoma Scop.
- Boberella belladonna (L.) Krause

Etimoloji ve kısaltmalar

Atropa Yunan Mitolojisinde kader tanrıçası biri olan Atropos'un adından ;türetilmiştir; Atropos, üç kader tanrıçasının en büyüğü ve “Esnek Olmayan” ya da “kaçınılmaz” olarak biliniyordu. Belladonna {İtaalyanca}: güzel kadın.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Atropa belladonna hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm