DDbtn
PicPathAtropa belladonna

Güzelavratotu


Güzelavratotu - Atropa belladonna [ Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

2 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dallanmış, üst taraf ince ve kısa [022#salgılı tüylerle#] kaplı; gövde ve dallar borumsu; genç filizler [022#kısa havlı#]dır. Yapraklar 8-17 x 4.5-8 cm, [007#eliptik, mızraksı veya yumurtamsı#], [003#sivri uçlu#], [020#kamamsı#] tabanlı; yaprak sapı 20 mm`ye kadar uzundur. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; [006#çanak#] 10-17 mm çapta, meyvelenme sırasında 4 cm çapta, ± çan şeklinde, [022#kısa havlı#]; çanak lobları 6-10 mm, yumurtamsı, [003#keskin uçlu#], düzensiz ve kalıcı kalıcı; [006#taç#] kahverengimsi menekşe rengi, eflatun damarlı, 25-35 x 10-15 mm, kısa loblu; [006#ercik#] ve [006#boyuncuk#] gömülü; [006#başcık#] ~3 mm uzun, [007#dikdörtgenimsi#]; [006#sapçıklar#] 10-11 mm uzunluktadır. Meyve üzümsü , siyah, parlak, 1-2 cm çapta; tohumlar kahverengi, böbrek şeklinde, 2 mm uzun, yüzeyi [039#ağsı#] ve çukurcukludur. Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında doğu kayını ağaçlıklarında, gölgeli alanlarda doğal gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Atropa

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Atropa belladonna L.
Atropa cordata Pascher
A.mediterranea Kreyer ex Pascher
Belladonna baccifera Lam.
Belladonna trichotoma Scop.
Boberella belladonna (L.) Krause

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Bütün bitki zehirlidir. İnsan için zehirliliği yüksektir. 10 kadar meyve veya 1 gr kuru yaprak, tehlikeli zehirlenmeler yapar.

Uyarı

Atropa Yunan Mitolojisinde kader tanrıçası biri olan Atropos'un adından ;türetilmiştir; Atropos, üç kader tanrıçasının en büyüğü ve “Esnek Olmayan” ya da “kaçınılmaz” olarak biliniyordu.

Belladonna {İtaalyanca}: güzel kadın.


Etimoloji

Bu kaynaklar Atropa belladonna hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı