DDbtn
PicPathLavandula angustifolia

Lavanta

(İngiliz lavantası)

Lavanta - Lavandula angustifolia [ Kuyucak Köyü / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Kuyucak Köyü / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

1-1.5 m boylanabilen, bodur çalı görünümlü, hoş kokulu bir bitkidir. Dallar gri-kahverengi veya koyu kahverengi; çiçekli dallar uzun, yapraklı dallar daha kısadır; kabuk boylamasına pul pul ayrılır. Yapraklar gri [022#yıldızsı#] [022#kaba tüylü#], taban dışbükey kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey, yaprak sapı çok kısa, tam kenarlı ve kıvrık, [003#küt uçlu#]; çiçekli dallarda yapraklar genişçe dizili, [007#şeritsi veya mızraksı #], 3-5 cm × 3-5 mm; diğer dallarda kümelenmiş, daha küçük ve yaklaşık 17 × 2 mm boyutlardadır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında; çiçek kurulları [002#başak#], 3 ( -5 ) cm, çok sayıda halka dizilimli sıralı; halkalar birbirinden ayrık veya sıkışık, her biri 6-10 çiçekli; çiçek kümesi sapı başak boyunun yaklaşık 3 katı kadar uzunlukta; [026#brakte#] eşkenar dörtgen biçimli, yumurtamsı veya [003#sivri uçlu#] biz şeklinde, kuruduğunda pas rengi; [026#brakteol#] belli belirsiz; çiçek sapı kısa; çanak yumurta biçimli-borumsu, 4-5 mm, 13 damarlı, dış kısmı yoğun gri [022#yıldızsı#] [022#kaba tüylü#]; [004#taç#] mavi, 8-10 mm, 13 damarlı, dış kısmı yoğun [022#kaba tüylü#], taban tüysüz, boyun ve üst dudak [022#salgılı tüylü#] [022#tüylü#], iç kısmı [022#kısa havlı#]dır. Meyve sert kabuklu, küçük fındıksı, 4 parçalı ve pürüzsüzdür.Kuyucak Köyü / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Lavandula

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Detay/Diğer
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lavandula angustifolia Mill.
Lavandula officinalis Chaix
Lavandula spica L., nom. utique rej.
Lavandula vera DC.

İngilizce
English Lavender

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Hedge, 1997, Flora of China, Vol. 17

Shrubs dwarf, stellate tomentose. Branches gray-brown to dark brown, with long flowering and short leafy shoots, bark longitudinally exfoliating. Leaves widely spaced on flowering shoots, clustered on leafy shoots, linear to lanceolate-linear, 3-5 cm × 3-5 mm on flowering shoots, less than ca. 17 × 2 mm on leafy shoots, gray stellate tomentose, base attenuate to a very short petiole, margin entire and revolute, apex obtuse. Verticillasters 6-10-flowered, numerous, in crowded, interrupted or ± continuous spikes ca. 3(-5) cm; peduncle ca. 3 × as long as spike; bracts rust colored when dry, rhombic-ovate or acuminate-subulate; bracteoles indistinct. Pedicel short. Calyx ovoid-tubular to subtubular, 4-5 mm, 13-veined, densely gray stellate tomentose outside; upper lip entire, lower lip equally 4-toothed. Corolla blue, 8-10 mm, 13-veined, densely tomentose outside, base subglabrous, throat and limb glandular hairy, puberulent annulate inside; upper lip straight, with lobes circular and slightly overlapping; lower lip spreading. Nutlets 4, smooth. Fl. Jun.

Yararlanılan ana kaynak
Isparta’da Lavanta Üretimi ve Pazarlaması
S. Bozkıran, F.Handan Giray

İleri okuma kaynağı

Lavandula cins adının Latincede `yıkama` anlamına gelen lavare kelimesinden türetildiği sanılmaktadır; bu cins bitki özlerinin suya katılarak giysilerin yıkanmasında kullanıldığı bilinmektedir.

Angustifolia Latincede `dar` anlamına gelen `angustus` kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen `folium` kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lavandula angustifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lavandula stoechas
Karabaş otu

Araucaria angustifolia
Brezilya Çamı

Elaeagnus angustifolia
İğde Ağacı

Fraxinus angustifolia
Sivri Meyveli Dişbudak

Typha angustifolia
Dar Yapraklı Saz OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı