DDbtn
PicPathLinum flavum

Kaba çimit


Kaba çimit - Linum flavum [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez

20-35 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, kuvvetle kabarık çizgili ve sıklıkla [022#az pürüzlü#]dür. Dip yapraklar yok; orta yapraklar [007#dikdörtgenimsi, mızraksı veya ters mızraksı#], 25-45 x 5-14 mm boyutlarda; alt yüzey 3 damarlıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek kurulu [002#talkım#], çok çiçekli , 5-15 cm genişlikte (L.mucronatumtürüne göre daha az yayılı); [006#çanak yapraklar#] mızraksı, 8-15 mm, omurgalı, kenar zarsı ve [022#salgılı-kirpikli tüylü#]; [006#taç yapraklar#] sarı, 20-25 mm uzunluktadır. Meyvelenme Temmuz-Ağustos aylarında; tozlaşma böceklerle; meyve kapsül, genişçe yumurtamsı veya küremsi, çanaktan daha kısa, uca doğru daralmış; tohumlar küçük, eğik şekilde yumurtamsı, kahverengi, yassı, pürüzsüz, 1.8-2.2 mm uzunluktadır. 500-1000 m yükseklikler arasında; kalkerli bozkırlar, tepe kenarları, nadas tarlaları ve yol kenarlarında doğal gelişim gösterirler.Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Linales
            └—Linaceae
              └—Linum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Linum flavum L.
Xantholinum flavum (L.) Rchb.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)


Linum flavum alttür tanı anahtarı

gövde yaprakları yukarıda en geniş, ince ve yeşil; damarlar ve gövde çizgileri pürüzsüz

subsp. flavum

gövde yaprakları altta en geniş, kalınca, dumanlı; damarlar ve gövde çizgileri az pürüzlü

 
subsp . scabrinerve


Tanı anahtarı

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir.

Flavum Latincede `sarı renkte` anlamına gelen flavus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Linum flavum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Linum grandiflorum
Keten Çiçeği

Linum hypericifolium
Çayır keteni

Glaucium flavum
GündürmelalesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı