DDbtn
PicPath
Ophrys sphegodes

Tavşan salebi

(Uslu salep, Erken bahar örümcek salebi)

Ophrys sphegodes [ Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

15-40 cm boylanabilen, yumru köklü bir türdür. Yapraklar tabandan, 4-6 adet, en alttaki [007#yumurtamsı#], üstte çıktıkça genişçe [007#mızraksı#], yüzeyi dumanlıdır. Çiçeklenme genellikle Mart-Mayıs aylarında; çiçek kurulu [002#başak#], 2-10 çiçekli; [010#çanak yapraklar#] zeytin yeşili, yanal [010#çanak yapraklar#]ın dış yarıları bazen daha koyu veya morumsu; [010#taç yapraklar#] [007#mızraksı veya ince dikdörtgenimsi#], sarımsı-yeşil veya kahverengimsi, [010#çanak yapraklar#]ın yarısı veya üçte biri kadar, kenarlar genellikle dalgalı ve [022#tüysüz#]; [010#dudak#] ± dışbükey, tam kenarlı, bazen [003#dikensi uçlu#], bazen kısa yanal çentikli, [007#dikdörtgenimsi veya ters yumurtamsı#], 12 x 12 mm kadar, tabana yakın iki hörgüç veya çıkıntılı, [022#kadifemsi tüylü#], bordo kahverengi, H şeklinde ve mavimsi iki paralel çizgili, [022#tüysüz#]; [010#kolon#] [003#keskin uçlu#] dur. Deniz seviyesi ile 1100 m yükseklikler arasında; kireçtaşı yamaçlarda; çayırlıklar, friganalar, makilikler, zeytin korulukları ve kozalaklı orman altlarında gelişim gösterirler.Kıbrıs Köyü Vadisi / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Orchidales
            └—Orchidaceae
              └—Ophrys

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Ophrys sphegodes Mill.
Arachnites aranifer (Huds.) Bubani
Myodium araniferum (Huds.) Salisb.
Ophrys aranifera Huds.
Ophrys crucigera Jacq.
Ophrys exaltata f. toscanensis Soó

İngilizce
Early spider-orchid

Diğer adlandırmalar


Ophrys sphegodes alttürleri

subsp catalcana: Tavşan salebi

subsp caucasica : Kaf ablamutu

subsp herae : Umacı salebi


Tanı anahtarı

Ophrys cins adı eski Yunancada `kaş` anlamına gelmektedir; çeşitli türlerin dudaklarının tüylü kenarlarına atıfta bulunur.


Etimoloji

Bu kaynaklar Ophrys sphegodes hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı