DDbtn
PicPathStellaria graminea

Cücübarsağı


Cücübarsağı  - Stellaria graminea [ Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

20-90 cm boylanabilen, çok yıllık, kök gövdeli otsu bir türdür. Gövdeler yatık veya yukarı doğru yükselen, dağınık, yayılarak dallanmış, hafifçe 4 köşe kesitli, gevrek ve [022#tüysüz#]dür. Yapraklar sapsız, [007#şeritsi-mızraksı#], 1.5-4 cm × 1-6 mm; taban kısmı daha genişçe ve [020#yuvarlatılmış#], kenarlar pürüzsüz, [003#keskin uçlu#], sıklıkla tabana yakın kenarlar [022#kirpikli#]dir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kurulu terminal, 5-çok çiçekli, açık, belirgin dallanmış [002#talkım#]; [026#brakte#] [007#mızraksı#], 1-5 mm, ince ve kuru zarlı, kenarlar [022#kirpikli#], [003#sivri uçlu#]; çiçek sapı çatallı, 10-30 mm, [022#tüysüz#]; çiçekler 5-12 mm çapta; [006#çanak yapraklar#] 5, 3 damarlı, [007#mızraksı-üçgen#] biçimli, 3-7 mm; [006#taç yapraklar#] 5, 3-7 mm, 1 derin loblu; [006#ercik#] 10, bazen bazıları üreyimsiz; [006#boyuncuk#] 3 adettir ve yaklaşık 3 mm boydadır. Meyve kapsül, yeşil veya saman sarısı, yumurta biçimli, 5-7 mm; tohumlar kırmızımsı kahverengi, böbrek şeklinde, 1 mm çapta, sert damarlı konsentrik halkalıdır. Deniz seviyesi ile 1200 m yükseklikler arasında; otlaklar, meralar, çayırlıklar ve yol kenarlarında gelişirler.Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Stellaria

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Stellaria graminea L.
Alsine graminea (L.) Britton
Stellaria graminea L. var. latifolia Peterm.

İngilizce
Grass-Like Starwort

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Stellaria cins adı Latincede `yıldız` anlamına gelen stellar kelimesinden türetilmiştir; 5 ışınsal taç yapraklı çiçeklerine işaret eder.

Graminea Latincede `ot, çim` anlamına gelen gramen kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Stellaria graminea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Stellaria media
KuşotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı