DDbtn
PicPathPapaver pilosum

Kellale

(Turuncu gelincik)

Kellale - Papaver pilosum [ Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez ]
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez

40-60 cm boylanabilen, çok yıllık, Türkiye için endemik, otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmış, yoğun [022#ülgerli#] ve [022#kıllı#]dır. Alt yapraklar hemen hemen [007#ters yumurtamsı#] - [007#dikdörtgenimsi#]; üst yapraklar [007#yumurtamsı#]; tüm yapraklar [022#kadifemsi tüylü#] ve kenarları düzensiz olarak tırtırlı dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; [006#taç yapraklar#] [007#dairesel#], portakal rengi veya kırmızımsı derin portakal rengidir ve yaklaşık 4 cm çaptadır. Meyve kapsül şeklinde, [022#tüysüz#], taban kısmı yuvarlağımsı, bütünü yaklaşık [007#dikdörtgenimsi#], 1-1.5 cm boyda; tabla yassı, orta kısmı hafifçe tümsekli; [006#tepecik#] 6-7 parçalıdır. Alpin taşlık alanlarda doğal gelişim gösterir.Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Papaveraceae
              └—Papaver

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)


Papaver pilosum alttürleri

subsp pilosum: Kellale

subsp glabrisepalum: Köselale

subsp strictum: Dağ gelinciği

subsp spicatum: Hüthütü

subsp sparsipilosum: Sulugöz


Tanı anahtarı

Papaver cins adı İsveçli biyolog, fizikçi ve botanikçi Carl von Linnaeus (1707-1778) tarafından adlandırılmıştır. Latincede `süt` anlamına gelen pappa kelimesinden türetilmiştir; içerdiği lateks sıvısına işaret eder.

Pilosum Latincede `tüylü` anlamına gelen pilus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Papaver pilosum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Papaver somniferum
Haşhaş

Papaver spp.
GelinciklerManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı