DDbtn
PicPathGalium verum

Sarı yoğurtotu


Sarı yoğurtotu - Galium verum [ Hüyük / Konya - Temmuz 2019 © Serdar Ölez ]
Hüyük / Konya - Temmuz 2019 © Serdar Ölez

50-120 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler çok sayıda, dik veya yukarı doğru yükselen, basit veya eser miktarda dallanmış, ± düz ve yuvarlak, 4 çıkıntılı çizgili ve ± [022#kısa havlı#]dır. Yapraklar halka dizilişli; halkalar 8-12 yapraklı; yapraklar 15-30 x 0.5-1 mm, [007#ters mızraksı-şeritsi#] ipliksi formda, kısaca [003#sivri uçlu#], kenarlar kuvvetle kıvrık ve [022#az pürüzlü#], üst yüzey eser miktarda [022#az pürüzlü#]-[022#tüylü#], alt yüzey yoğun [022#kısa havlı#] veya tüysüz, sıklıkla kuruduğunda kararmıştır. Çiçeklenme Nisan-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu [007#dikdörtgenimsi#] veya yumurta biçimli, yoğun, ± yapraksı, kısa biraz yayılı dallı, yoğun [022#kısa havlı#] veya [022#tüysüz#]; çiçek sapı ~ 1-2 mm, narin, meyve zamanı çatallı; [026#brakte#] 1-2 mm, mızraksı; [006#taç#] altın sarısı, 2-3.5 mm çapta, yumurtamsı-mızraksı, [003#keskin uçlu#] veya kısaca [003#ucu sivri çıkıntılı#] lobludur. Meyvelenme mayıs-Ekim ayarı arasında; [008#mericarp tohum#] 1-1.5 mm, inceden inceye [022#kabarcıklı#], [022#tüysüz#], nadiren [022#tüylü#]dür. Deniz seviyesinden 4100 m yüksekliklere kadar; dağlar, otlaklar, çayırlıklar, nehir kumlukları, açık tarlalar, hendek ve su kenarları, ıslak alanlar, ormanlar, çalılıklar ve vadilerde yetişirler.Hüyük / Konya - Temmuz 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rubiales
            └—Rubiaceae
              └—Galium

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Galium verum L.

İngilizce
Yellow Spring Bedstraw

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:786

Caespitose perennial, 50-120 cm. Stems generally numerous, erect to ascending, simple to sparingly branched, ± terete with 4 raised lines, ± puberulent. Leaves in whorls of 8-12, 15-30 x 0.5-1 mm, oblanceolate-linear to subfiliform, shortly acuminate, margins strongly revolute and scabrid, sparingly scabrid to hairy above, densely puberulent to glabrescent below, often nigrescent on drying. Inflorescence oblong to ovoid, dense, ± leafy, with short, somewhat spreading branches, densely puberulent to glabrous. Pedicels c. 1-2 mm, slender, divaricate in fruit. Bracts 1-2 mm, lanceolate. Corolla golden-yellow, rotate, 2-3.5 mm diam., with ovate-lanceolate, acute to shortly apiculate lobes. Mericarps 1-1.5 mm, finely granulate, glabrous, sometimes hairy. 1. Stems, inflorescence and lower surface of leaves ± densely puberulent subsp. verum 1. Stems, inflorescence and lower surface of leaves glabrescent to glabrous subsp. glabrescens

Yararlanılan ana kaynak


Galium verum alttür tanı anahtarı

gövdeler, çiçek durumu ve yaprakların alt yüzeyi yoğun kısa havlı

subsp. verum

gövdeler, çiçek durumu ve yaprakların alt yüzeyi tüysüz

 
subsp. glabrescens


Tanı anahtarı

Galium cins adı Latincede `süt` anlamına gelen gala kelimesinden türetilmiştir; peynir yapımında sütün pıhtılaşmasına yardımcı olmak için çeşitli Galium türlerinin çiçeklerinin eski kullanımına bir atıftır.

Verum {Latince}: gerçek.


Etimoloji

Bu kaynaklar Galium verum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı