DDbtn
PicPathSilene compacta

Kanlıbasıra otu


Kanlıbasıra otu - Silene compacta [ Dedegöl / Isparta - Temmuz 2019 © Figen Balamur Uğur ]
Dedegöl / Isparta - Temmuz 2019 © Figen Balamur Uğur

120 cm kadar boylanabilen, iki yıllık veya kısa ömürlü çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik ve tamamen [022#tüysüz#]dür. Alt yapraklar rozet şeklinde, [007#mızraksı-ispatulamsı#], nadiren [007#mızraksı veya ters mızraksı#]; sap yaprakları çok sayıda, genellikle [007#yumurtamsı#], [003#küt uçlu#], nadiren [007#dikdörtgenimsi#] ve sapı kavrayan/saran formdadır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler in başlar halinde, üst sap yaprakları bürümlü; [006#çanak#] 1.6-2 mm, [022#tüysüz#], meyve zamanı alt kısmı büzülen; [006#taç yapraklar#] parlak pembe, dilimler tam kenarlı veya nadiren [003#çentikli#]; [006#sapçık#] 8-12 mm ve [022#tüysüz#]dür. Meyve kapsül, dikdörtgenimsi, ± çanağa gömülüdür. Deniz seviyesi ile 2100 m yükseklikler arasında; yamaçlar, toprak yığınları ve orman açıklıklarında gelişim gösterirler.Dedegöl / Isparta - Temmuz 2019 © Figen Balamur Uğur


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Silene

Taksonomi

Genel görünüm

Orta yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Silene compacta Fisch.
Atocion compactum (Fisch.) Tzvelev
Silene hypanica Klokov

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:224

Biennial or short-lived perennial, completely glabrous. Stems erect, up to 120 cm. Lower leaves forming a rosette, lanceolate-spathulate, rarely lanceolate or oblanceolate. Cauline leaves numerous, usually ovate, obtuse, rarely oblong ovate or oblong; amplexicaul. Flowers in heads, the upper cauline leaves involucrate. Calyx 1.6-2.0mm, glabrous, somewhat constricted below the capsule in fruit. Petals bright pink, limb entire or rarely emarginate. Anthophore 8-12 mm, glabrous. Capsule oblong, ± included in the calyx. Fl. 5-8. Slopes, banks, open forests, s.I.-2100 m. Greece, Bulgaria, S. Russia, Caucasia, N. Iraq, N.W. Iran.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Silene compacta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Silene aegyptiaca subsp. aegyptiaca
Ballıca

Silene latifolia
Gıcıme

Silene pendula
Nakıl Çiçeği

Silene vulgaris
EcibücüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı