DDbtn
PicPathVeronica gentianoides

Kandil çiçeği


Kandil çiçeği - Veronica gentianoides [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Çiçekli dalları 5-60 cm boylanabilen, sürünücü, nadiren toprak üstüne serili gelişen, çok yıllık, otsu bir türdür. Çiçek taşıyan dallar çatallanmayan, dik, genellikle [022#tüysüz#], çiçek kuruluna doğru seyrek [022#havlı#]; [028#rizom#] dallanmış ve 4-7 mm çaptadır. Yapraklar genişçe [007#eliptik, mızraksı, ters mızraksı veya şeritsi#], 15-80 x 3-15 mm, kalın veya köselemsi, parlak, yaprak orta damarı sıklıkla beyazımsı; [003#keskin veya küt uçlu#]; kenar kıkırdağımsı, tam kenarlı veya düzensiz ince dişli; dip yapraklar sıklıkla sıkışık rozet şeklinde, saplı, tabanda [007#bitişik#] ve kınlı, genellikle [022#tüysüz#]; gövde yaprakları daha küçük, sapsız, 1-5 çift, daha kısa kınlı, sıklıkla [022#havlı#] ve çok kısa [022#salgılı tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos aylarında; salkım 10-50 çiçekli, tabanda sıklıkla tohum çiçekli ve [026#brakte#]li, yoğun [022#salgılı tüylü-havlı#]; çiçek sapı 5-15 mm, [026#brakte#]nin 1-3 katı uzunlukta; çanak 2-3.5 mm, loblar 4; [006#taç#] koyu veya soluk mavi, 8-16 mm çapta; [006#boyuncuk#] 4-8 mm uzunluktadır. Mevye kapsül; dairemsi, 4-7 x 5-7 mm, genellikle çanaktan taşan, genellikle [022#salgılı tüylü-havlı#], çentikli; tohumlar çok sayıda, dairemsi-eliptik, 1.8-2.4 x 1.5-2 mm, yassı ve pürüzsüzdür. 1000-3600 m yükseklikler arasında; ormanlar, nemli çayırlıklar, meralar, ıslak alanlar ve taşlık alpin yamaçlarda doğal olarak yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Scrophulariaceae
              └—Veronica

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Veronica gentianoides Vahl

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:703

Shortly creeping perennial herb, sometimes forming mats. Rhizome branched, 4-7 mm diam. with leaf rosettes. Flowering stems unbranched,ascending to erect, 5-60 em, usually glabrous, sparsely pubescent towards inflorescence. Leaves broadly elliptic to lanceolate, oblanceolate or linear, 15-80 x 3-15 mm, ± thick or subcoriaceous, shining, midrib often whitish; apex acute or obtuse; margin narrowly cartilaginous, entire or remotely and irregularly denticulate to crenulate ; basal often crowded forming ± distinct rosette, ± petiolate, connate and vaginate at base , usually glabrous; cauline smaller, sessile, 1-5-paired, with short sheaths, often ± pubescent with usually very short glandular hairs. Raceme 10-50-flowered, indistinctly delimited from vegetative portion, often with sterile bracts at base, densely glandular- pubescent with short patent hairs. Pedicels 5-15 mm, 1-3 x bracts. Calyx 2-3·5 mm in flower, lobes 4. Corolla dark to pale blue, 8-16 mm diam. Style 4-8 mm. Capsule orbicular, 4-7 x 5-7 mm, usually exceeding calyx, usually glandular-pubescent, emarginate . Seeds numerous, orbicular to elliptic, 1,8-2,4 x 1,5-2 mm, flat, smooth. Fl. 5-8. Forests, damp meadows, pastures, wet places, rocky alpine slopes, 1000-3600 m.

Yararlanılan ana kaynak


Veronica gentianoides alttür tanı anahtarı

yükseklik görece daha kısa; yapraklar daha küçük yumurtamsı, mızraksı, şeritsi, sap daha kısa ; çiç

subsp. gentianoides (Kandilçiçeği)

yapraklar ters mızraksı- ispatulamsı, küt veya dairesel uçlu; çiçeklenme dönemi: 6-8; habitat alpin

 
subsp. glacialis (Yayla kandili)


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Veronica gentianoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Veronica officinalis
Yavşan Otu

Veronica polita
MavişotManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı