DDbtn
PicPath
Arnebia pulchra

Güzeleğnik

(Benlieğnik)

Arnebia pulchra [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

17-42 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit, dik basit ve yoğun yaygın [022#cılız tüylü#]dür. Yapraklar [007#mızraksı veya dikdörtgenimsi#], 6-15 x 1-2.5 cm, yumuşak [022#kısa ve sert kıllı#] veya [022#cılız tüylü#], dip yaprakları dışbükey, kenarlar kısa yaprak sapına doğru içbükey; gövde yaprakları sapsız, dip kısmı [020#kalpsi#] ve sapı kavrayan formdadır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında; [006#çanak#] 10-12 mm, meyve zamanı 13-18 mm, tabana kadar bölünmüş loblu, loblar [003#küt uçlu#]; [006#taç#] kükürt sarı renkte, 20-24 mm; tüp 5-18 mm, [022#kısa havlı#], taban halkası yok; taçın üst geniş kısmı 18-26 mm çapta, ileri yaşlarda kaybolan siyahımsı benekli; [006#ercik#] taç içerisine düzensiz olarak farklı seviyelerde bağlı. Meyve sert kabuklu, 4-4.5 x 3-3.5 mm, yumurta biçimli veya küremsi, [003#keskin uçlu#], kestane rengi, [022#siğilli#], zayıfça kırışık-çukurcuklu ve keskin omurgalıdır. 1525-3000 m yükseklikler arasında; taşlık ( sıklıkla volkanik ) ve çayırlıklar yamaçlarda doğal gelişim gösterir.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:311

Perennial, with stout scaly stock. Stem simple, 17-42 em, densely patent-pilose. Leaves softly hispidulous to pilose, lanceolate to oblong; basal attenuate into short petiole, blade 6-15 x 1-2·5 em; cauline sessile, cordate-amplexicaul. Inflorescence a compact terminal head. Calyx 10-12 mm in flower, 13-18 mm in fruit, divided ± to base, lacking gibbous projections, lobes obtuse. Corolla sulphur-yellow, 20-24 mm; tube puberulous inside and outside, 15-18 mm, annulus absent; limb 18-26 mm diam., sinuses with blackish spots which fade with age. Stamens inserted irregularly (3 +2) at different levels. Nutlets 4-4· 5 x 3-3·5 mm, ovoid-subglobose, acute, chestnut-brown, tuberculate and faintly rugulosescrobiculate, with sharp ventral keel. Fl. 6-7. Rocky (often igneous) and grassy slopes, 1525-3000 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Arnebia pulchra hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı