DDbtn
PicPathKemulariella caucasica

Kızanası


Kızanası - Kemulariella caucasica [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-75 cm boylanabilen, çok yıllık, odunsu köksaplı, otsu bir türdür. Gövdeler basit veya yukarıda [002#yalancı şemsiye#] şeklinde dallanmış, [022#tüysüz#] veya seyrek [022#cılız tüylü#]dür. Yapraklar [007#mızraksı veya yumurtamsı#], 2-15 x 0.5-3.25 cm, [003#keskin veya sivri uçlu#], taban [020#yuvarlağımsı veya kulaksı#], sapsız, [022#tüysüz#] veya her iki yüzü seyrek [022#havlı#], kenar belirgin şekilde testere dişli veya küçük dişli, genellikle inceden inceye kirpiklidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; [002#çiçek durumu yalancı şemsiye#], 1-6 [001#tepecik#] çiçek kurullu; [001#involukrum#] 1-2.5 cm geniş; [001#filariler#] 3 sıralı, şeritsi-mızraksı, [003#sivri uçlu#], 6-10 x 0.75-1 mm, seyrek ve az derecede [022#salgılı tüylü#]; [001#dilsi çiçekcikler#] 20-50, açık mor veya lavanta-mavi renkli, 13-17 x 1.25-3 mm; [001#tüpsü çiçekcikler#] 5-8 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu, ters mızraksı, 4 mm, seyrek [022#havlı ve salgılı tüylü#]; [001#pappus#] 2 sıralı, kahverengimsi-beyaz, 6-7 mm, dışta kalan tüyler halka şeklinde ve 1-2 mm uzunluktadır. 1700-2440 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar ve çayırlıklar, orman içi açıklıklarda veya orman gülü yakınlarında doğal gelişim gösterirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Tomurcuk
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Kemulariella caucasica (Willd.) Tamansch.
Aster caucasicus Willd.
Aster inulifolius Boiss. & Balansa ex Boiss. & Balansa
Aster monocephalus Boiss.
Diplopappus caucasicus DC.

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:120

Erect perennial with woody rhizomatous rootstock. Stems 30-75 cm, simple and 1-capitulate or branched above and subcorymbose, subglabrous or sparsely pilose. Leaves lanceolate or ovate, 2-15 x 0.5-3.25 cm, acute or acuminate at apex, rounded-subauriculate and sessile at base, glabrous or sparsely pubescent on both surfaces, margin sharply serrate or denticulate, usually finely ciliate. Capitula 1-6 in corymbs. Involucre 1-2.5 cm broad; phyllaries 3-seriate, linear-lanceolate, acuminate, 6-10 x 0.75-1 mm, sparsely and minutely glandular. Ray flowers 20-50, ligules mauve or lavender-blue, 13-17 x 1.25-3 mm. Disc flowers 5-8 mm. Achenes oblanceolate, 4 mm, sparsely pubescent and glandular. Pappus 2-seriate, brownish-white, 6-7 mm, with a ring of 1-2 mm outer hairs. Fl. 6-8. On rocky slopes and meadows in open forest or Rhododendron scrub, 1700-2440 m.

Yararlanılan ana kaynak

Caucasica {Latince}: Kafkasyaya ait, Kafkaslardan gelen.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lonicera caucasica subsp. caucasica
Çakkana

Lonicera caucasica subsp. orientalis
ÇakkanaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı