DDbtn
PicPathBituminaria acaulis

Alacüer


Alacüer - Bituminaria acaulis [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

20-40 cm, boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde kısaca [022#havlı#]dır ve toprak seviyesinde kalın bir köksaptan yükselir.Yapraklar birleşik; yaprakçıklar 30-70 x 20-50 mm, [007#genişçe yumurtamsı veya daire#] şeklindedir ve kenarları düzensiz olarak dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu [002#salkım#], 20-50 çiçekli, 3-6 cm, yoğun; [026#brakte#] basit, sert kıllı; [015#çanak#] dişler sert kıllı, gölgeli [022#tüylü#]; [015#taç#] 12-15 mm, krem-beyaz renktedir. Meyve ~ 10 x 5 mm, (10 mm kılıçımsı gaga kısmı hariç), üst kısmı [022#tüylü#]; tohum meyve kabuğuna bitişiktir. 450-1950 m yükseklikler arasında; kaya çıkıntıları ve toprak yığınlarında doğal olarak gelişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Bituminaria

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Bituminaria acaulis (Hoffm.) C.H.Stirt.
Asphalthium acaule (Steven) Hutch.
Psoralea acaulis Hoffm.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1970, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:3 Page:264

Shortly pubescent perennial, 20-40 cm. Leaves arising at ground level from a thick rootstock. Leaflets 30-70 x 20-50 mm, broadly ovate to ±orbicular, irregularly dentate. Inflorescence a 20-50-flowered, densely compacted raceme of 3-6 cm. Bracts simple, setaceous. Calyx teeth setaceous, dusky-hirsute. Corolla 12-15 mm, creamy-white. Fruit hirsute above, c. 10 x 5 mm, excluding a 10 mm ensiform beak. Seed adnate to the pericarp. Fl. 5-8. Rock ledges and banks, 450-1950 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bituminaria Latincede ve Yunancada `bitümen, asfaltla ilgili bir hidrokarbon` anlamına gelen bitumen kelimesinden türetilmiştir; cins adı 1759'da Lorenz Heister tarafından yayınlanmıştır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Bituminaria bituminosa
Katran yoncasıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı