DDbtn
PicPathClinopodium grandiflorum

Kaba fesleğen


Kaba fesleğen - Clinopodium grandiflorum [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

15-60 cm boylanabilen otsu bir türdür. Gövdeler dik, sıklıkla [022#salgılı tüylü#], seyrek veya yoğun yayılı [022#cılız tüylü#]dür. Yapraklar [007#yumurtamsı-eliptik#], 25-60 x 16-40 cm, taban [020#kamamsı veya kesik#], seyrek veya yoğun [022#cılız tüylü#], damarlar kenara kadar uzanan, belirgin dişli veya testere dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ekim ayları arasında; 3-7 çiçekler halka dizilimli [002#şemsiyemsi#] kurulda, ± birbirinden ayrık, 2-11 çiçekli; çiçek kümesi sapı belirgin; [026#brakteol#] [007#eliptik, mızraksı veya şeritsi#], 2.5-5 mm; [004#çanak#] iki dudaklı, 11 damarlı, 9-14 mm, hafifçe kıvrımlı, çok seyrek [022#tüylü#], tüyler uca doğru daha seyrek ve dik, üst dişler geriye doğru kıvrımlı ve 1.5-2.5 mm, alt dişler 3-5.5 mm ve uzun kirpikli; [004#taç#] soluk veya eflatunumsu pembe-kırmızı renktedir ve 25-42 mm uzunluktadır. 300-2450 m arası yüksekliklerde; nemli ve gölgeli alanlarda, ormanlık ve çalılık alanlarda, sıklıkla on kireçtaşı zeminlerde yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Clinopodium

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Clinopodium grandiflorum (L.) Kuntze
Acinos grandiflorus (L.) G.Don ex...
Calamintha atlantica Coss.
Calamintha grandiflora (L.) Moench
Melissa grandiflora L.
Thymus grandiflorus (L.) Scop.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:324

Stems 15-60 cm, ascending to erect, often glandular, sparsely to densely spreading-pilose. Leaves ovate to elliptic, 25-60 x 16-40 cm, cuneate to nearly truncate at base, sparsely to densely pilose, craspedodromous, conspicuously dentate to serrate . Verticillasters 3-7, ± distant, 2-11-flowered, subumbellate, peduncles conspicuous. Bracteoles elliptic to lanceolate-subulate, 2.5-5 mm. Calyx bilabiate, 11-veined, 9-14 mm; tube slightly curved, very sparsely hairy, hairs at top of throat sparse and exserted; upper teeth recurved, 1.5-2.5 mm; lower teeth 3-5.5 mm, long-ciliate. Corolla pale or mauvish pink to red, large, 25-42 mm. Fl. 6-10. Damp and shady places, in forests and scrub, often on limestone, 300-2450 m.

Yararlanılan ana kaynak

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır.

Grandiflorum Latincede `büyük` anlamına gelen grandis kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen floris kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cins içeresinde diğer türlere görece çiçeklerinin büyüklüğüne işaret eder.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Clinopodium nepeta
Kedi fesleğeni

Clinopodium vulgare
Yabani fesleğen

Linum grandiflorum
Keten ÇiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı