DDbtn
PicPathCampanula alliariifolia

Akçan


Akçan - Campanula alliariifolia [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

70 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde yoğun [022#havlı#], genellikle dik, basit veya dallanmış, dipte 3-4 mm çaptadır. Yapraklar yoğun [022#havlı#], altta sıklıkla ± beyaz [022#kaba tüylü#], yukarıda [022#havlı#] veya tüysüz, düzensiz ve keskin dişli; dip yapraklar genişçe [007#üçgen biçimli veya kalpsi#], [003#küt veya keskin uçlu#], 5-8 x 5-8 cm, uzun saplı; gövde kısmındaki yapraklar belirgin şekilde daha küçük, kısaca saplıdır. Çiçeklenme Haziran-eylül aylarında; çiçekler ± sarkık, tekil, yaprak koltuklarında, sapsız, nadiren kısa saplı ve 1-3´ü bir arada yoğun uzun [002#başak#] çiçek kurullarında; [045#ovaryum#] [032#altdurumlu#], külah şekilli, 2 mm; çanak loblar genişçe mızraksı, [003#keskin uçlu#], 9 x 3-4 mm, dik, kirpikli kenarlı; [006#taç#] huni veya çan şeklinde, 20 mm, 1/4´ine kadar [003#keskin uçlu#] yumurtamsı loblara bölünmüş, kenarları püsküllü/kılçıklı, beyaz, dış kısmı kısaca [022#havlı#]; [045#boyuncuk#] gömülü; [045#tepecik#] 3 parçalıdır. Meyve kapsül sarkık, 8 x 6 mm, külah şekilli, çıkıntılı, [022#havlı#]; tohumlar elipsoid, 2 x 1 mm, kahverengi, küçük açık kenarlı ve parlaktır. Deniz seviyesi ile 1830 m yükseklikler arasında; sarp ormanlık ve çalılık alanlardaki toprak yığınları ve uçurumlarda yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Campanula alliariifolia Willd.
Campanula gundelia K.Koch
Campanula lamiifolia Adam
Campanula macrophylla Sims
Campanula makaschvilii E.A.Busch
Medium alliariifolium (Willd.) Spach

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:23

Densely pubescent perennial. Stems usually erect, simple or branched, to 70 cm, 3-4 mm diam. at base. Basal leaves broadly triangular-cordate or cordate, obtuse or acute, 5-8 x 5-8 cm, long -petiolate; cauline sharply decreasing in size, shortly petiolate, all leaves densely pubescent, often ± white-tomentose beneath, pubescent or subglabrous above, irregularly and acutely dentate. Flowers ± nodding, solitary and axillary, rarely in dense clusters of 1-3 on short pedicels in long spike. Ovary obconical, 2 mm, ±. concealed by obtuse lanceolate calyx appendages. Calyx lobes broadly lanceolate to lanceolate, acute, 9 x 3-4 mm, erect, ciliate at margin. Corolla infundibular to campanulate, 20 mm, divided to 1/4 into acute, broad ovate lobes bearded at margin, white , shortly pubescent outside. Style included. Stigmas 3. Capsule nodding, 8 x 6 mm, obconical, ribbed, pubescent. Seeds ellipsoid, 2 x 1 mm, brown, with small light margin, shiny. Fl. 6-9. Steep banks in Picea forest and scrub, cliffs, nr s.I.-1830 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula alliariifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı