DDbtn
PicPathCampanula lactiflora

Kuspida


Kuspida - Campanula lactiflora [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

150 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, kalın, çizgili, yoğun yapraklı, seyrek sert kıllı veya tüysüzdür. Yapraklar [007#yumurtamsı veya dikdörtgenimsi#], [003#keskin uçlu#]; dip yapraklar kısa saplı; gövde yaprakları, 5-9 x 2-3 cm, testere dişli ve sapsızdır. Çiçeklenme Temmuz-Eylül aylarında; çiçekler [002#birleşik salkım#] kurullarda, dik, 3-7 mm sapcıklı; [045#çanak loblar#] yumurtamsı-mızraksı, [003#keskin uçlu#], 5-7 x 2-3 mm, testere dişli, [022#tüysüz#] veya kenar ve damarları sert kıllı; [045#taç#] genişçe çan şeklinde, 1.5-2.5 cm, 1/2-2/3´sine kadar yumurtamsı loblara bölünmüş, [022#tüysüz#], beyaz, açık mavi, menekşe veya lavanta rengi; [045#ovaryum#] külah şekilli, çanak lobların yarı boyunda; [045#boyuncuk#] kısa, gömülü; [045#tepecik#] 3, [045#boyuncuk#] kadar uzundur. Meyve kapsül, dik, külah şekilli, 7-8 x 6 mm, [022#tüysüz#] veya sert kıllıdır ve tepeden 3 küçük gözenekle açılır; tohumlar dikdörtgenimsi, 1 x 0.6 mm, düz, açık kahverenkli, dar soluk kenarlıdır. 600-2440 m yükseklikler arasında; ormanlar, çalılıklar ve sub-alpin çayırlıklarda yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Campanula lactiflora M.Bieb.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:56

Sparsely setulose to glabrescent perennial. Stem erect, to 150 cm, thick, striate, densely leafy. Basal leaves ovate or ovate-oblong, acute, with short petiole; cauline ovate-oblong or oblong, 5-9 x 2-3 cm, acute, serrate, sessile. Flowers erect, pedicellate to 3-7 mm on branches in usually broadly panicu!ate leafy inflorescence. Calyx lobes ovate to lanceolate, acute, 5-7 x 2-3 mm, 2 x obconical ovary, serrate, glabrous or setulose on margin and nerves, erecto-patent. Corolla broadly campanulate, 1·5-2·5 cm, divided to 1/2-2/3 into ovate lobes, glabrous, white or light blue, violet or lavender blue. Style short, included. Stigmas 3, as long as style. Capsule erect, obconical, 7-8 x 6 mm, glabrous or setulose, opening by 3 small ± apical pores. Seeds oblong, 1 x 0·6 mm, flattened, light brown, with narrow pale margin. Fl. 7-9. Forests, scrub, subalpine meadows, 600-2440 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.

Lactiflora Latincede `süt` anlamına gelen lact kelimesi ile `çiçek` anlamına gelen flora kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula lactiflora hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı