DDbtn
PicPathCampanula latifolia

Çançiçeği


Çançiçeği - Campanula latifolia [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, basit, çizgilidir ve [022#tüysüz#] veya seyrek [022#tüylü#]dür. Yapraklar 7-12 x 3-6 cm, [022#tüysüz#], bazen [022#az pürüzlü#], altta soluk, düzensiz olarak çift testere dişli; dip yapraklar [007#yumurtamsı, dikdörtgenimsi veya kalpsi#], uzun saplı, kaba testere dişli; alt gövde yaprakları [007#yumurtamsı#], kısaca saplı; üst gövde yaprakları sapsız ve hemen hemen tam kenarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos aylarında; çiçekler kısa sapcıklı, üst yaprakların yaprak koltuklarında 1-2´şerli [002#başağımsı salkım#] formda; [045#çanak loblar#] [007#şeritsi-mızraksı#], uzun [003#sivri uçlu#], 12-15 mm, külah şekilli [045#ovaryum#]dan uzunca, genellikle testere dişli, [022#tüysüz#] veya kenarlar kısaca kirpikli; [045#taç#] huni-çan şeklinde, 40-55 mm, ¼ kısmı [003#keskin uçlu#] loblara bölünmüş, dış kısmı [022#tüysüz#], derin mavi; [045#boyuncuk#] gömülü; [006#tepecik#] 3 parçalıdır. Meyve kapsül, yumurta biçimli, 7 x 7 mm, sarkıktır ve 3 küçük gözenekle açılır; tohumlar dikdörtgenimsi, düz, 2 x 1 mm, soluk sarı ve dar soluk kenarlıdır. 530-2600 m yükseklikler arasında; ormanlar, çalılıklar ve gür çayırlıklarda yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Campanula latifolia L.
Campanula eriocarpa M.Bieb.
Campanula macrantha Fisch. ex Hornem.
Campanula urticifolia All.
Drymocodon latifolium (L.) Fourr.
Trachelioides latifolia (L.) Opiz

İngilizce
Giant Bellflower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:15

Perennial. Stem to 100 cm or more, erect, simple, striate, glabrous or sparsely hirsute. Leaves 7-12 x 3-6 cm, glabrous, sometimes rather scabrid, pale below, irregularly 2-serrate; basal ovate-oblong, cordate, long-petiolate, strongly serrate; lower cauline ovate, shortly petiolate; upper sessile, almost entire. Flowers shortly pedicellate, 1-2 in axils of upper leaves, erect, in narrow, ± spicate raceme. Calyx lobes linear-Ianceolate, long-acuminate, 12-15 mm, longer than obconical ovary, usually serrate, glabrous or shortly ciliate on margin, spreading-erect. Corolla infundibular-campanulate, 40-55 mm, divided to ¼ into acute, ± curved, long-bearded lobes, glabrous outside, deep blue. Style included. Stigmas 3. Capsule ovoid, 7 x 7 mm, nodding, opening by 3 basal pores. Seeds oblong, flattened, 2 x I mm, pale yellow with narrow pale margin. Fl. 6-8. Forest, scrub, lush meadows, 530-2600 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.

Latifolia {Latince}: geniş yapraklı.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula latifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı