DDbtn
PicPathCampanula olympica

Ormançanı


Ormançanı - Campanula olympica [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

20-50 cm boylanabilen, bazen yüzeyden yayılan dallarla sürgün veren, iki veya çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler 1 veya çok sayıda, dik, seyrek [022#cılız tüylü#] veya [022#tüysüz#]dür. Yapraklar küt dişli; dip ve alt gövde yaprakları [007#yuvarlağımsı-ispatula biçimli veya ters yumurtamsı-eliptik#], 10-30 x 5-10 mm, [003#küt uçlu#], sapa doğru daralmış; ortadaki yapraklar [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], sapsız, ± sapı kavrayan/saran, ± [003#keskin uçlu#]; üstlerdeki yapraklar [007#mızraksı#] ve [003#keskin uçlu#]dur. Çiçeklenme Mayıs-Eylül aylarında; çiçekler dik, sapcıklı, [002#birleşik salkım#] veya [002#yalancı şemsiye#] kurullarda; [045#çanak loblar#] şeritsi-mızraksı, 10-12 mm, [022#tüysüz#], nadiren kirpikli, külah şekilli [045#ovaryum#]dan uzunca; [045#taç#] hemen hemen konik-huni şeklinde, 20-30 x 10-15 mm, 1/3ünden [003#keskin uçlu#] loblara bölünmüş, [022#tüysüz#], menekşe-mavi renkli; [045#boyuncuk#] gömülü; [045#tepecik#] 3 parçalıdır. Meyve kapsül, külah şekilli, çıkıntılı, 6-7 x 5 mm ve tepede 3 gözenekle açılır; tohumlar dikdörtgenimsi, 0.6 x 0.3 mm, kahverengi ve parlaktır. 150-2700 m; ormanlar, alpin çayırlıklar, taşlık ve çayırlıklar yamaçlarda yetişirler.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Campanula olympica Boiss.
Campanula hemschinica K.Koch
Campanula patula var. confertiflora Trautv.
Neocodon hemschinicus (K.Koch) Kolak. & Serdyuk.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:58

Sparsely pilose to glabrous, sometimes stoloniferous biennial or perennial. Stems 1 to numerous, erect, 20-50 cm, angular at base of decurrent petioles. Leaves obtusely crenate; basal and lower cauline rounded-spathulate to obovate-elliptic, 10-30 x 5-10 mm, obtuse, narrowed into petiole to 2 cm; median oblong-lanceolate, sessile, ± amplexicaul, ± acute; uppermost lanceolate, acute. Flowers erect, pedicellate, in paniculate or ± corymbose inflorescence. Calyx lobes erect to patent, linear-lanceolate, 10-12 mm, glabrous, rarely ciliate, longer than obconical ovary. Corolla narrowly conical-infundibular, 20-30 x 10-15 mm, divided to 1/3 into acute lobes, glabrous, violet-blue. Style included. Stigmas 3. Capsule obconical, ribbed, 6-7 x 5 mm, opening by 3 subapical pores. Seeds oblong, 0·6 x 0·3 mm, brown, shiny. 2n = 20 + 1-4B. FI. 5-9. Forests, alpine meadows, rocky and grassy slopes, 150-2700 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.

Olympica Yunanistan'daki Olympia Dağına ithafla verilmiştir; ilk tür örneğinin Olympia Dağı yakınından alındığına işaret edebilir. 


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula olympica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı