DDbtn
PicPathCampanula rapunculoides

Elmacık


Elmacık - Campanula rapunculoides [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde genellikle basit, dik, ± çizgili, [022#tüysüz#] veya [022#havlı#], [022#az pürüzlü#]; kök kalın, dallanmış, bazen uzun [028#kök filizli#]dir. Dip ve alt sap yaprakları [007#kalpsi#], [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], 10 x 5 cm, uzun saplı, dişli; üst yapraklar [007#mızraksı#], sapsız ve dişlidir. Çiçeklenme Temmuz-Eylül ayları arasında; çiçekler dallanmış [002#salkım#] kurullarda, genellikle tekil, tek yöne bakar durumda; [045#çanak loblar#] şeritsi-mızraksı, aşağı bükülmüş, [045#taç#]tan daha kısa; [045#taç#] huni-çan şeklinde, 1/3ünden yumurtamsı dilimlere bölünmüş, [003#keskin uçlu#], kirpikli kenarlı, mavi-menekşe renkte; [045#boyuncuk#] ± [045#taç#] kadar uzun; [045#tepecik#] 3 parçalıdır. Meyve kapsül, küremsi, sarkık, 3 dip gözenekle açılan; tohumlar dikdörtgenimsi, düz, 1.2-1.5 x 0.7-0.8 mm boyutlarda ve parlak kahverengidir. 650-2200 m yükseklikler arasında; orman içi toprak yığınları ve eğimli çayırlıklarda yetişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Orta yaprak

Tomurcuk

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Campanula rapunculoides L.
Campanula rapunculoides L. var. ucranica (Besser) K. Koch

İngilizce
Rampion Bellflower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:16

Glabrous to shortly pubescent perennial. Root thick, branched, sometimes with long stolons. Stem 30-100 cm, usually simple, erect, ± striate, glabrous or pubescent, scabrid, leafy. Basal and lower cauline leaves cordate, ovate to oblong, to 10 x 5 cm, long-petiolate, dentate; upper lanceolate, sessile, dentate. Flowers usually solitary, in branched, racemose, secund inflorescence. Calyx lobes linear-lanceolate, deflexed, much shorter than corolla. Corolla infundibular-campanulate, divided to 1/3 into ovate, acute lobes with ciliate margin, blue-violet. Style ± as long as corolla. Stigmas 3. Capsule globose, nodding, opening by 3 basal pores. Seeds oblong, flattened, 1·2-1·5 x 0·7-0·8 mm, brown, shiny. 1. Median cauline leaves ovate with obtuse base; corolla 2-2·5 cm ...subsp. rapunculoides , Caucasia, N. & N.W. Iran, C. Asia, W. Siberia. Euro-Sib. element.) 1. Median cauline leaves deeply cordate; corolla 1-2·3 cm ...................subsp. cordifolia Fl. 7-9. Forest banks, sloping meadows, 650-2200 m.

Yararlanılan ana kaynak


Campanula rapunculoides alttür tanı anahtarı

sap orta yaprakları yumurtamsı, küt tabanlı; taç 2-2.5 cm

subsp. rapunculoides

sap orta yaprakları derin kalpsi; taç 1-2.3 cm

 
subsp. cordifolia


Tanı anahtarı

Campanula {Latince}: küçük çan.

Rapunculoides cinsin rapunculus türüne benzerliğini işaret eder; rapunculus Latincede 'turp' anlamına gelen rapa sözcüğünden türetilmiştir ve 'küçük turp' anlamında kullanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula rapunculoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula glomerata
Yumak çanı

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı