DDbtn
PicPathCardamine raphanifolia

Çeykodim


Çeykodim - Cardamine raphanifolia [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

15-65 cm boylanabilen, çok yıllık, [028#rizom#]lu, otsu bir türdür. Gövde düz, gürbüz, [022#tüysüz#] veya yayılı tüylüdür. Yapraklar 20 cm´ye kadar uzun, saplı, [022#tüysüz veya seyrek tüylü#], [007#lirat#]-tüysü birleşik, 1-5 (-6) çift yaprakçıklı; yaprakçıklar küt dişli, en uçtaki en büyük; alt sap yaprakları tabandakilerden daha küçük; üsttekiler bazen basit formludur. Çiçeklenme Mayıs-Eylül arasında; [002#salkım#] kurul 15-40 çiçekli; kurul sapı 5-12 cm, güçlü; [006#çanak yapraklar#] 3.5-4.5 mm; [006#taç yapraklar#] 8-10 x 4-7 mm, pembemsi-koyu eflatun; yanal [006#ercik#] 4.5-5.5 mm, ortadakiler 5.5-6.5 mm; [006#başcık#] 1.2-1.8 mm, sarı; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#], 20-28 [006#tohum taslaklı#]; [006#boyuncuk#] 1-2.5 mm boyda ve 0.5-1 mm çapta, çapı hemen hemen [006#tepecik#] çapına eşit; çiçek sapı 10-20 mm uzunluktadır. Fasülyemsi meyve 20-40 x 1.2-1.8 mm, dik, pürüzsüz, saman sarısı-kahverengimsi; tohumlar 1.2-1.7 x 0.8-1.2 mm, oval, kahverengi ve kanatlıdır. 1350-2800 m yükseklikler arasında; ıslak alanlar ve su kenarlarında yetişirler.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Cardamine

Taksonomi

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cardamine raphanifolia Pourr.
Cardamine calabrica Arcang.
Cardamine legionensis (DC.) Reut.
Cardamine pyrenaica (L.) Kuntze
Cardamine runcinata Pourr.
Sisymbrium pyrenaicum Loefl.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Khatri, 1988, Studies in the Caucasian Species of Cardamine, Page:69

Perennial with ± elongated rhizome. Stem 15-65 cm, straight, robust, glabrous or with scattered hairs. Leaves upto 20 cm, petiolate, glabrous or sparsely hairy, with 1-5 (6) pairs of crenate leaflets and an exceedingly larger terminal one; lower cauline leaves similar to rosette leaves but smaller, uppermost ones sometimes simple; sometimes cauline leaves with hort, leafy axillary buds. Raceme 15-40 flowered, dense at anthesis; pedicels 5-12 mm, stout; sepals 3.5-4.5 mm; petals 8-10 x 4-7 mm, pinkish to dark purple; lateral stamens 4.5-5.5 mm and medians 5.5-6.5 mm, anthers 1.2—1.8 mm, oblong-elliptic, yellow; ovary glabrous, with 20-28 ovules, narrowed in 0.5-1 mm style. Siliques 20-40 x 1.2—1.8 mm, erect, smooth, straw-colored to brownish; pedicels 10-20 mm, erecto-patent; style 1-2.5 mm, thickened, cylindrical, with almost subequal stigma. Seeds. 1.2-1.7 x 0.8-1.2 mm, oval, brown, narrowly winged. Flowering from late May to early September. Wet places, bogs, streamsides etc. in alpine-subalpine zones up to 2800 m, sometimes descending to 1350 m along hill streams. Western Transcaucasia from Kuban to Adzharia; Balkan and Asia Minor.

Yararlanılan ana kaynak

Cardamine cins adı Yunanca kardamon kelimesinden türetilmiştir; kardamon aslında kakuledir ve zencefil ailesindeki alakasız bir başka bitkiden elde edilir.

Raphanifolia Latincede `turp` anlamına gelen rapa kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folia kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; türün yapraklarının turp yapraklarına benzerliğini işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cardamine raphanifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cardamine hirsuta
Kıllı KodimManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı