DDbtn
PicPathCentaurea macrocephala

Sarıbaş


Sarıbaş - Centaurea macrocephala [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

50–170 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler genellikle çok sayıda, dik, dallanmayan veya uca doğru dallanmış, [022#ülgerli#], ince örümcek ağsı-[022#kaba tüylü#] ve uca doğru borumsudur. Yapraklar [007#ters mızraksı-yumurtamsı#], kısa [022#ülgerli#] veya ± [022#çıplak#], reçinemsi bezeli; dip ve merkeze yakın gövde yaprakları saplı, 10–30 cm, tam kenarlı veya sığ dişli; gövde kısmındaki yapraklar sapsız, hafifçe sarkık, 5–10 cm, tam kenarlı, sıklıkla ± dalgalı ve [003#keskin uçlu#], uca yakın olanlar daha küçüktür. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylarında; çiçek durumu [002#terminal ve tepecik#], sapsız; [001#involukrum#] yumurtamsı, 25–35 mm; [001#filari#] gövdeleri soluk yeşil veya saman rengi, [007#yumurtamsı veya genişçe mızraksı#], [022#tüysüz#], uç kısımları dik veya yayılı, kahverengi kuru zarsı, 1–2 cm geniş, batıcı saçaklı, bazen 1-2 mm dikensi uçlu; [001#çiçekcikler#] çok sayıda, sarı; [001#dilsi çiçekçiklerin taçları#] hafifçe daha geniş, ~4 mm; [001#tüpsü çiçekçiklerin taçları#] ~3.5 mm´dir. Meyve kapçık, 7–8 mm; [001#papus#]lar yassı, sivri ve 5–8 mm´dir. 400–2000 m yüksekliklerde; çayırlıklar açıklıklarda doğal olarak yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Centaurea

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Bitki çizimi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Centaurea macrocephala Puschk. ex Willd.

İngilizce
Bighead Knapweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Flora of North America | Volume 19, 20 and 21 | Page 183, 185

Perennials, 50–170 cm. Stems usually several, erect, unbranched or sparingly branched distally, villous with septate hairs, thinly arachnoid-tomentose, fistulose proximal to heads. Leaves short-villous and thinly arachnoid, ± glabrate, resin-gland-dotted; basal and proximal cauline petiolate, blades oblanceolate to narrowly ovate, 10–30 cm, margins entire or shallowly dentate; cauline sessile, shortly decurrent, not much smaller except those crowded proximal to heads, blades lanceolate to ovate, 5–10 cm, entire, often ± undulate, apices acute. Heads disciform or weakly radiant, borne singly, sessile, closely subtended by clusters of reduced leaves. Involucres ovoid to hemispheric, 25–35 mm. Phyllaries: bodies pale green or stramineous, ovate or broadly lanceolate, glabrous, appendages erect to spreading, brown, scarious, abruptly expanded, 1–2 cm wide, ± covering phyllary bodies, lacerate fringed, sometimes tipped by weak spines 1–2 mm, glabrous. Florets many. corollas yellow; corollas of sterile florets slightly expanded, ca. 4 mm; corollas of disc florets ca. 3.5 mm. Cypselae 7–8 mm; pappi of many setiform scales ("flattened bristles"), 5–8 mm. 2n = 18 (Russia). Flowering summer (Jun–Sep). Garden escape in meadows, grassy clearings; 400–2000 m; introduced; Ont., Que.; Colo., Mich., Wash., Wis.; e Europe; w Asia. Although Centaurea macrocephala is cultivated as an ornamental and for cut flowers in many areas, it has been declared a noxious weed by the state of Washington because of its potential status as an invader

Yararlanılan ana kaynak

Centaurea cins adı Latincede `yüz` anlamına gelen centum kelimesi ile `altın` anlamına gelen aurum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin ilk tür örneğinin parlak sarı çiçeklerine işaret eder.

Macrocephala Latincede `büyük` anlamına gelen macro kelimesi ile `baş` anlamına gelen cephala kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; genellikle türün çiçek tablasının büyüklüğüne işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Centaurea macrocephala hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Centaurea kurdica
Pamukdikeni

Centaurea solstitialis
Çakır Dikeni

Centaurea urvillei
Alakötürüm

Centaurea virgata
Acı SüpürgeManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı