DDbtn
PicPathCorydalis alpestris

Gök kazgagası


Gök kazgagası - Corydalis alpestris [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

5-15 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde toprak altından dallanmış; köksap kısa, konik pulsu [028#yumru kök#] formundadır. Dip yapraklar sadece 1-2 adet, sap yapraklarına benzer ancak daha küçük; sap yaprakları 2-4 adet, yayılı ve almaşık, üç yapraçıklı birleşik; yaprakçıklar ~20 mm in çapta, sapsız, 3 derin yarıklı; dilimler [007#dikdörtgenimsi#], dikensi uçlu, tam kenarlı veya 2-3 dişli, 7-12 x 2-3 mm; yaprak sapı 5-8 cm uzunluktadır ve tabanı kılıf içerisindedir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos arasında; çiçek kurulu [002#salkım#], yaprak seviyesinden yukarıda, 5-8 çiçekli, yoğun; [046#brakte#] ~ 10 x 3-6 mm, ters yumurtamsı veya yumurtamsı, [003#keskin uçlu#], tam kenarlı, çiçek sapı boyunda; çiçekler 15-18 mm uzun, mavimsi, nadiren menekşemsi veya beyazımsı; [046#çanak yapraklar#] 1-2 mm uzun, kare veya dikdörtgenimsi, kısaca dişli kenarlı; [046#üst taç yaprak#] daha kısa, [003#küt uçlu#]; [046#mahmuz#] hemen hemen kıvrımsız, kısaca [003#sivri uçlu#]dur. Meyve kapsül, 10-15 x ~ 5 mm, eliptik veya ters yumurtamsı; tohumlar ~ 1.5 mm in çaptadır. 2000-3300 m yükseklikler arasında; alpin taşlık yamaçlar ve döküntülerde yetişirler.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Papaverales
            └—Fumariaceae
              └—Corydalis

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek kurulu
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Corydalis alpestris C.A.Mey.
Corydalis glareosa Sommier & Levier
Corydalis nivalis Boiss. & A.Huet
Corydalis swanetica Krasn.
Pistolochia alpestris Soják
Pistolochia nivalis (Boiss. & A.Huet) Holub

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Ali & Qaiser, 2001, Flora of Pakistan

A small perennial, (3-) 5-15 (-20) cm tall with inflorescence hardly exceeding the leaves level, glabrous, glaucous; rootstock a short, conical scaly tuber, dividing below, with 2-3 short, lanceolate scales between the tuber and the last basal leaf; underground part of the stem branched. Radical leaves 1-2 only, similar but smaller than the cauline leaves. Cauline leaves 2-4, scattered and alternate, ternate with sessile, deeply 3-sect pinnae; lobules or ultimate segments oblong, mucronulate, entire or 2-3 dentate; pinnae c. 20 mm in diam.; lobules 7-12 mm long, 2-3 mm broad; petiole 5-8 cm long, sheathing at base. Racemes 5-8-flowered, congested, bracteate, borne at the same level as leaves; bracts c. 10 mm long, 3-6 (-8) mm broad, obovate or ovate, acute, entire, equalling the pedicels. Flowers 15-18 mm long, bluish rarely violaceous, very rarely whitish. Sepals 1 (-2) mm long, square or oblong with shortly toothed margin, Upper petal shorter than the much upturned, obtuse, slightly incurved spur, shortly acuminate. Capsule 10-15 mm long, c. 5 mm broad, elliptic or narrowly obovate; style 3-4 mm long with dilated curved stigma; seeds c. 1.5 mm in diam. Fl.Per. June—August.

Yararlanılan ana kaynak


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı