DDbtn
PicPathGeranium ibericum

Kafkas turnagagası

(Kırmızı ıtır)

Kafkas turnagagası - Geranium ibericum [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

15-40 cm boylanabilen, yumuşak [022#tüylü#], çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler salgısız ve yoğun [022#cılız tüylü#] ve bazen kısaca [022#havlı#]; yatay [028#rizom#]ludur. Alt yapraklar 3/4-4/5ine kadar [007#sığ elsi#], 4-9 cm çapta, damarlar G.platypetalum´a göre daha az belirgin; loblar kamamsı-eşkenar dörtgen biçimli, derin 3 parçalı, genişçe keskin çentikli veya derin küt dişlidir. Çiçek sapı uzun [022#cılız tüylü#] ve [022#kısa havlı#] veya uzun [022#cılız tüylü#] ve [022#salgılı tüylü-havlı#]; [026#brakte#] en çok 3-7 mm; [006#çanak yapraklar#] 9-11 mm, uzun [022#cılız tüylü#] ve kısaca [022#kısa havlı#], bazen altta ayrıca [022#salgılı tüylü-havlı#]; kılçık 1.5-2.5 mm; [006#taç yapraklar#] [003#ters yüreksi uçlu#], 16-24 mm, menekşe-mavi rektedir. [008#Mericarp tohum#] [022#kısa havlı#] ve [022#cılız tüylü#] dür.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Geranium

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Geranium ibericum Cav.
Geranium nepalense Sweet var. thunbergii auct. non (Siebold ex Lindl. & Paxton) Kudo

İngilizce
Iberian Geranium

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Davis, 1967, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:473

Softly hairy perennial, 15-40 cm; rhizome horizontal. Stems eglanduler, patently pilose and sometimes shortly pubescent. Lower leaves palmatifid to ¾ - 4/5 , nervation less prominent than in G. platypetalum, 4-9 cm diam.; segments· cuneate-rhombic, deeply 3-fid into broadly incised or deeply crenate-dentate lobes. Longest bracts 3-7 mm. Pedicels patently long-pilose and puberulent, or long-pilose and glandular-pubescent. Sepals 9-11 mm, patently long-pilose and shortly puberulent, sometimes also glandular-pubescent below; awn 1,5-2,5 mm. Petals obcordate, 16-24 mm, violet-blue. Mericarps puberulent and pilose. 1. Pedicels long-pilose and puberulent, eglandular; longest bracts 4-7 mm subsp. ibericum element.) 1. Pedicels long-pilose and glandular-pubescent; longest bracts 3-5 mm subsp. jubatum element. )

Yararlanılan ana kaynak

Geranium Yunancada `turna, boynunu turna gibi uzatmış` anlamına gelen geranos kelimesinden türetilmiştir.

Ibericum türün ilk örneğinin İber Yarımadasında gözlendiğini ifade eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Geranium ibericum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Geranium psilostemon
Zarif Itır

Geranium rotundifolium
HelilokManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı