DDbtn
PicPathRhododendron luteum

Zifin

(Komar, Orman gülü)

Zifin - Rhododendron luteum [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

4 m kadar boylanabilen, çalı formlu, yaprak döken bir türdür. Gövde [022#salgılı tüylü#]dür ve kök sürgünü ile yayılır. Yapraklar [007#yumurtamsı veya ters mızraksı#], 4-8.5 x 1.8-2.5 cm, kağıtsı, [022#strigoz#] veya [022#salgılı tüylü#]; yaprak sapı 0.2-05 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu 5-15 - çiçekli; çiçek sapı 1.8-2.4 cm, [022#salgılı tüylü#]; [026#brakte#] ve [026#brakteol#] ~ 1.5 cm; [006#çanak#] loblar 1.5-8.5 mm; [006#taç#] sarı, huni şeklinde, 3.8-4.5 cm çapta, dış kısmı [022#salgılı tüylü-havlı#], tüp ~ 1.5 cm, loblar 1.5-2 cm; [006#ercik#] 5 adet; [006#ovaryum#] [022#salgılı tüylü-strigoz#]; [006#boyuncuk#] 4-5.5 cm uzunlukta ve tabana doğru [022#havlı#]dır. Meyve kapsül, 1.7-2.2 cm; tohumlar ~ 3 mm boydadır. 400-2000 m yükseklikler arasında; kayın toplulukları altında, çam ve göknar ormanlarında, çayırlıklar ve yamaçlarda, nadiren ağaç çizgisinin üzerinde doğal gelişim gösterirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ericales
            └—Ericaceae
              └—Rhododendron

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Rhododendron luteum Sweet
Azalea flava Hoffmanns.
Azalea pontica L.
Rhododendron flavum (Hoffmanns.) G.Don

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:90

Suckering, deciduous shrub to 4m; stem with glandular hairs; terminal bud c. 1,5 cm. Petiole 0,2-0,5 cm; lamina ovate to oblanceolate, 4-8,5 x 1,8-2,5 cm, chartaceous, strigose or with glandular hairs.. Inflorescence 5-15-flowered, axis 1-2cm pedicel 1,8-2,4 cm, with glandular hairs; bracts and bracteoles c. 1,5 cm. Calyx lobes 1,5-8,5 mm. Corolla yellow, infundibular, 3,8-4,5 cm across, glandular-pubescent outside; tube c. 1,5 cm; lobes 1,5-2 cm. Stamens 5. Ovary glandular-strigose; style 4-5,5 cm, pubescent near base. Capsule 1,7-2,2 cm; seeds c. 3 mm. Fl. 4-7-. Understorey of Fagus, Pinus and Abies forests, grassy slopes, rarely above tree line, 400-2000 m. C & E. Europe, Caucasia. Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Rhododendron luteum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Rhododendron ponticum
Orman Gülü

Rhododendron smirnovii
Pembe Çiçekli Orman Gülü

Rhododendron ungernii
Beyaz kumarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı