DDbtn
PicPathSalsola kali

Döngele


Döngele - Salsola kali [ Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

5-50 cm boylanabilen, tuzcul bir bitkidir. Gövdeler [022#kabarcıklı-kıllı#] veya nadiren [022#tüysüz#]; dik veya yukarı doğru yükselen, tabandan itibaren dallanmış; dallar yay gibi bükülü veya nadiren yere yayılı şekildedir. Yapraklar almaşık dizili; yaprak ayası şeritsi, etli, genellikle tabanda şişik değil, ± [003#sivri uçlu#] ve 1-1.5 mm sert dikenli uçludur. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz arasında; çiçek kurulu olgunlukta değişime uğrayan, genellikle almaşık 2 [026#brakte#] koltuğunda 1 çiçekli; [026#brakte#]ler geriye bükülmüş, uç kısım biz şeklinde dikene indirgenmiş; [026#brakteol#] yok veya tabanda [006#çiçek örtüsü#] tabanına bitişik; [006#çiçek örtüsü#] dilimleri görece daha dar veya alt çiçeklerde yok, [003#keskin uçlu#], [022#tüysüz#]; meyvelenme sırasında [006#çiçek örtüsü#] 4-6 (-8) mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 1900 m yükseklikler arasında; kumluk alanlarda, denize yakın tuzca zengin topraklarda; iç kısımlarda döküntü-tuzlu alanlarda doğal gelişim gösterirler.Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Chenopodiaceae
              └—Salsola

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Sürgün

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Salsola kali L.
Corispermum pilosum Raf.
Kali soda Moench
Salsola australis R.Br.
Salsola macrophylla R. Br.
Salsola pontica (Pall.) Iliin

İngilizce
Common saltwort

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Flora of North America | Vol. 4 Page 399-401

Herbs, 5-50 cm, papillose to hispid or, occasionally, glabrous. Stems erect to ascending, branched from base; branches arcuate or, occasionally, almost prostrate. Leaves alternate; blade linear, mostly 1-2 mm wide in herbarium specimens, fleshy, usually not swollen at base, apex ± acuminate into rather firm, 1-1.5(-2.2) mm spine. Inflorescences interrupted at maturity, usually 1-flower per axil of bract; bracts alternate, not imbricate at maturity, reflexed, not distinctly swollen at base, apex narrowing into subulate spine. Flowers: bracteoles free or becoming connate and adnate to perianth base; perianth segments with comparatively narrow wing or in lower flowers occasionally wingless (in S. kali subsp. pontica sometimes prominently winged), with weak or firm, acute apex, glabrous; fruiting perianth 4-6(-8) mm diam. 2n = 36. Subspecies ca. 2 (2 in the flora): introduced; coastal areas of Europe, n Africa, sw Asia; introduced and naturalized in other coastal regions. 1 Perianth segments with rigid, subspinose apex and prominent midvein; bracteoles distinct, not swol- len 1a subsp. kali + Perianth segments with weak apex and obscure midvein; bracteoles connate at base, swollen.......

Yararlanılan ana kaynak


Salsola kali alttür ve varyeteleri

Salsola kali var. caroliniana

Salsola kali subsp. ruthenica

Salsola kali subsp. tragus


Tanı anahtarı

Salsola {Latince}: tuzlu.

Kali Hindistan'da Güney Canara yazıtlarında belirtilen bir çim türünü ifade eder; ekilmemiş alanlarda nehrin yakınlarında yetişen bir tür çimdir. Kali ayrıca doğu Asya dinlerinde yıkıcı ve ölümcül bir tanrıyı tanımlar.


Etimoloji

Bu kaynaklar Salsola kali hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Salsola grandis
Soda Otu

Salsola nitraria
SodaotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı