DDbtn
PicPathPortulaca oleracea

Semizotu


Semizotu - Portulaca oleracea [ Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

5-20 cm yükselebilen, yayılıcı, etli ve tek yıllık bir türdür. Gövdeler yanlardan yukarı doğru yükselir veya diktir. Yapraklar altta almaşık, yukarıda sıklıkla sıkışık, 16-20 mm, [007#eliptik-ters yumurtamsı#], tabanda [020#kamamsı#], [003#küt uçlu veya kesik tepeli#]; [005#stipül#] sert kıllı veya sadece tüylerden oluşmaktadır. Çiçeklenme Temmuz-Kasım arasında; çiçek durumu ± [002#talkım#]; çiçekler 3-6, sapsız; [006#çanak yapraklar#] tabanda tüp şeklinde birleşik, erken dökülen; [006#taçyapraklar#] 5, altta belli belirsiz birleşik, [006#çanak yapraklar#]dan uzun, sarı, 4-6 mm, sudan etkilenen; [006#ovaryum#] [032#alt veya orta durumlu#]dur. Tohumlar siyah, parlak ve [022#kabarcıklı#]dır. Deniz seviyesi yakınlarında; yetiştirme topraklarında, döküntü alanlarda doğal gelişim gösterirler.Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Portulacaceae
              └—Portulaca

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Portulaca oleracea L.
Portulaca neglecta Mack. & Bush
Portulaca latifolia Hornem.
Portulaca marginata Kunth
Portulaca parvifolia Haw.
Portulaca retusa Engelm.

İngilizce
Little Hogweed

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Davis, 1967, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:13

Diffuse, fleshy annual, ascending or erect, 5-20 cm. Leaves alternate below, often crowded above, elliptic-obovate, cuneate at base, obtuse or truncate, 16-20 cm. Stipules setaceous or represented by a bunch of hairs. Inflorescence ± cymose, flowers 3-6, sessile. 'Sepals' fused at base into a tube, the free lobes fugaceous. 'Petals' 5, slightly fused below, exceeding the sepals, yellow, 4-6 mm, deliquescent. Ovary inferior or inferior, dehiscing by a lid at the point of insertion of the sepals and petals, the funicles persisting and projecting after the seeds have fallen. Seeds black, shiny, papillose. FI. 7-11. Cultivated ground, waste places near s.l. The species is distributed throughout most of Europe, S.W. Asia, and is probably introduced in many other parts of the world.

Yararlanılan ana kaynak

Oleracea Latincede `yetiştirilmiş` veya `yenilebilir` anlamında kullanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Portulaca oleracea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Portulaca grandiflora
KeditırnağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı