DDbtn
PicPath
";Balıkotu

Verbascum sinuatum


Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez
50-100 cm boylanabilen, iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde düz ve yuvarlak veya sap boyunca aşağı doğru uzanan yapraklarla kanatlı, çoğunlukla tabandan dallanmış, kısaca ve yoğun gri veya sarı veya tüysüzdür. Yapraklar dipte , 4-35 x 2-15 cm, keskin çentikli loblu veya , sıklıkla dalgalı, sapsız veya kısaca saplı, nadiren 4 cm´e kadar saplı; gövdede kaba dişli veya bütün kenarlı, ve dur. Çiçeklenme Mayıs-Ekim aylarında; çiçek kurulu , bazen neredeyse sapsız 1-7 çiçekli demetler halinde; genişçe -üçgen biçimli, ; çiçek sapı en çok 5 mm; yumurtamsı; 2.5-5 mm, loblar yumurtamsı-mızraksı, , salgısız veya , sarı, 15-30 mm çapta, dış kısmı şeffaf salgı bezli-; ler 5; böbrek şeklinde; eflatun-menekşe rengi yünsü tüylü, eksenden uzaktaki 2´sinin ucuna yakın kısımlar dür. Meyve kapsül, genişçe eliptik veya küremsi, 3-5 x 2.5-4 mm ve dür.
Yeni gözlem bildirAydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1100 m yükseklikler arasında; yol kenarları, nadas tarlaları, bozkırlar ve kıyı kumluklarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Verbascum {Latince}: sığırkuyruğu; muhtemelen sakal anlamına gelen Latince barbascum veya barba kelimesinin bozulmasından türetilmiştir; muhtemelen bazı türlerde tüylü yapraklara işaret eder veya erciklerine atıfta bulunur.
Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Verbascum sinuatum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Celsia sinuata (L.) Colla
- Lychnitis sinuata (L.) Fourr.
- Thapsus sinuatum (L.) Raf.
İngilizce

Wavyleaf Mullein

Kaynaklar

 1. Davis, 1978, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:6 Page:538
 2. Listelenen kaynaklar Verbascum sinuatum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm

Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.