DDbtn
PicPathCakile maritima

Kumteresi


Kumteresi - Cakile maritima [ Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

40 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler yere yayılı veya yukarı doğru yükselen formda ve uzun kazık köklüdür. Alt yapraklar 2-11 cm, [007#tüysü veya sığ tüysü bölmeli#], loblar dikdörtgenimsi veya nadiren dişli; üst yapraklar sapsız ve tam kenarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; [006#taç yapraklar#] 11 x 4 mm, beyaz, lavanta veya gül renklidir. Meyve 20-25 mm, [022#tüysüz#], 2 düzensiz tek tohumlu bölmeli, nadiren dip bölme 2 tohumlu; bölmeler olgunlaşınca kendi kendine açılmayan; üst bölme dikdörtgenimsi-yumurtamsı, ~ 15 mm; alt bölme kıvrımlı, ~ 5 mm, sıklıkla 2 yanal boynuzlu, birleşim yeri oksu çıkıntılı; meyve sapı kalın ve 2-5 mm uzunluktadır. Deniz seviyesine yakın yüksekliklerde; kumluk ve çakıllık su kenarlarında doğal gelişim gösterirler.Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Cakile

Taksonomi

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek

Meyve

Diğer/Detay

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cakile maritima Scop.
Bunias americana Raf.
Cakile aegyptica Pignatti
Crucifera cakile E.H.L.Krause
Isatis aegyptica L.
Rapistrum maritimum (Scop.) Bergeret ex DC.

İngilizce
European Searocket

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1967, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:1 Page:275

Annual herb with a long tap root and a ± prostrate or ascending stem up to c.40 cm. Lower leaves 2-11 cm, pinnate or pinnatifid; the lobes oblong or more rarely toothed; upper leaves sessile and entire. Petals 11 x 4 mm, white, lavender or rose. Fruiting pedicels thick, 2-5 mm, erect-spreading. Fruit 20-25 mm, glabrous, of 2 unequal, 1-seeded members, rarely the basal member 2-seeded; each member indehiscent; the upper oblong-ovate, c. 15 mm, the lower turbinate, c. 5 mm, often with 2 lateral horns, hastate at joint. Fl. 6-8. Sandy and shingly shores.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Cakile maritima hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Urginea maritima
Ada soğanıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı