DDbtn
PicPath
Dactyloctenium aegyptium

Yıldızçimi

(Mısır çimi)

Dactyloctenium aegyptium [ Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez

10-40 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dirsekli, yukarı doğru yükselen, pürüzsüz ve [022#tüysüz#]dür ve boğumlarından tekrar köklenerek yayılır. Yapraklar [007#şeritsi-mızraksı#], 9-12 x 0.5-0.8 cm, her iki yüzü seyrek [022#cılız tüylü#], kenarlar [022#az pürüzlü#], tabana yakın kenarlar uzun kirpikli ve [003#sivri uçlu#]dur. Çiçeklenme sıklıkla Eylül ayında; çiçek kurulu [002#başak#] 4-6 adet, 2-3 cm uzunlukta, yeşil, soluk veya grimsi eflatun geçişli; çiçek kümesi sapı 1.5 mm, [022#tüylü#]; ana eksen kesiti üçgen biçimli, [022#tüysüz#], [003#sivri uçlu#]; [011#başak#] 4-5 mm, genellikle 3 çiçekli; [011#alt kavuz#] [022#az pürüzlü#]; [011#üst kavuz#] yumurtamsı, 2-2.5 mm (2 mm kılçık hariç); en alt [011#dış başakçık bürgüsü#] 2.5 mm ve 1 mm kılçıklı; [011#iç başakçık bürgüsü#] kenarları [022#kirpikli#]; [006#başcık#] ~ 0.7 mm ve sarıdır. Dane açılı-küremsi, 1 mm, kırmızımsı-kahverengi renktedir. Tarla kenarları ve sulama kanallarının kenarlarındaki toprak yığınlarında doğal gelişim gösterir.Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Dactyloctenium

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Dactyloctenium aegyptium (L.) Willd.
Aegilops saccharina Walter
Chloris prostrata (Willd.) Poir.
Cynosurus aegyptius L.
Eleusine prostrata Spreng.
Rabdochloa mucronata (Michx.) P.Beauv.

İngilizce
Egyptian crowfoot grass

Diğer adlandırmalar

Davis, 1985, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:9 Page:578

Annual. Stems 10-40 cm, geniculate-ascending, rooting at nodes, smooth, glabrous. Leaf blades linear-lanceolate, 9-12 x 0.5-0.8 cm, sparsely pilose on both surfaces, margins scabridulous, long-ciliate near base, acuminate. Spikes 4-6, 2-3 cm, green suffused pale or greyish-purple; peduncles 1.5 mm, hairy; axis c. triangular in cross-section, glabrous, acuminate. Spikelets 4-5 mm, usually 3-flowered. Glumes scabridulous on keel, upper ovate, 2-2.5 mm, excluding 2 mm awn. Lowest lemma 2.5 mm with 1 mm awn; palea ciliolate at margins. Anthers c. 0.7 mm, yellow. Caryopsis angular-globose, 1 mm, reddish-brown. Fl. 9. Field margins and banks of irrigation canals. Tropics and subtropics of Old World, naturalised in Italy, Sicily, Crete and Cyprus. Introduced into America.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Dactyloctenium aegyptium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı