DDbtn
PicPathRhododendron ungernii

Beyaz kumar

(Komar)

Beyaz kumar - Rhododendron ungernii [ Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

7 m boylanabilen, hoş kokulu, herdem yeşil, çalı veya küçük ağaç formlu bir türdür. Genç gövdeler [022#kır tüylü#]dür. Yapraklar [007#ters yumurtamsı#], 7.5-19 x 3-4.8 cm boyutlarda, köselemsi, alt tarafı [022#kaba tüylü#]; yaprak sapı 1-1.5 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos aylarında; çiçek kurulu 12-24 çiçekli, kurul ekseni 3.5-6 cm; [026#brakte#] ve [026#brakteol#] 3-4 cm; çiçek sapı 3-4 cm, yoğun [022#salgılı tüylü#]; [006#çanak loblar#] 4-9 mm; [006#taç#] beyaz veya soluk gül rengi, damarlar daha koyu renkli, huni-çan şeklinde, ~3 cm çapta, dış kısmı seyrek [022#salgılı tüylü-havlı#], iç kısmı taban yakınında [022#havlı#]; çanak tüpü ~ 2 cm; çanak lobları 1.5-2 cm, yuvarlağımsı veya hafifçe [003#girintili#], yeşil benekli; [006#ercik#] 10 ; [006#ovaryum#] yoğun [022#salgılı tüylü#] ve sert salgısız [022#tüylü#]; [006#boyuncuk#] ~ 2 cm ve [022#tüysüz#]dür. Meyve kapsül ~1.2 cm; tohumlar ~ 1.7 mm boydadır. 1000-2000 m yükseklikler arasında; genellikle çam ormanları, bazen kayın veya orman gülü çalılıklarında karışık olarak gelişim gösterirler.Maral Şelalesi / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Ericales
            └—Ericaceae
              └—Rhododendron

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Rhododendron ungernii Trautv.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:91

Aromatic evergreen shrub or small tree, to 7 m; young stems canescent; terminal bud c. 3 cm. Petiole 1-1,5 cm; lamina ± obovate, 7,5-19 x 3-4,8 cm, tomentose beneath, coriaceous. Inflorescence 12-24-flowered, axis 3,5-6 cm; bracts and bracteoles 3-4 cm; pedicels 3-4 cm, with dense, glandular hairs. Calyx lobes 4-9 mm. Corolla white to pale rose with darker veins, infundibular-campanulate, c. 3 cm across, sparsely glandular-pubescent outside, pubescent near base inside, tube c. 2 cm; lobes 1,5-2 cm, rounded or slightly retuse, upper with green dots. Stamens 10. Ovary with dense glandular and stiff non-glandular hairs; style c. 2 cm, glabrous. Capsule c. 1, cm; seeds c. 1,7 mm. Fl. 6-8. Usually in Picea forest, sometimes with Fagus or in Rhododendron scrub, 1000-2000m. Georgia . Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Rhododendron ungernii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Rhododendron luteum
Zifin

Rhododendron ponticum
Kumar

Rhododendron smirnovii
Pembe Çiçekli Orman GülüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı