DDbtn
PicPathThymus praecox

Yayla kekiği

(Kaf kekiği)

Yayla kekiği - Thymus praecox [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Yer örtücü, odunsu bir türdür. Dallar çiçeksiz veya terminal bir çiçek kurulu taşır; çiçekli dallar 1-5 cm´dir, her birinin dip kısımlarında ± etli omurgalı küçük yapraklar bulunur. Gövde yaprakları çiçek kuruluna yaklaştıkça genellikle daha büyük, [007#mızraksı, ters yumurtamsı, yumurtamsı, eliptik#] veya hemen hemen daire şeklinde#], ± [003#küt uçlu#], değişken boyda saplı, 1/3-1/2´sine kadar kirpikli, ± sert; yağ bezeleri soluk ve seyrek; yanal damarlar 2-3 çift, belirgin, birleştikleri orta damar ise daha kalındır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; [026#brakte#] yapraklara benzer, dışta kalanlar genellikle daha geniş, sıklıkla eflatun lekeli; [026#brakteol#] 0.5-2.5 mm, sıklıkla çiçek sapından uzunca; [004#çanak#] 3.3-5 mm, ± eflatun, tüp çan şeklinde, genellikle [004#dudak#]lardan biraz daha kısa; [004#dudak#]lar boyca eşit; üst dişler 0.7-1.2 mm, uzunluğu genişliklerinden fazla, genellikle kirpikli; [004#taç#] açık mor veya eflatun, nadiren beyazımsı ve 5-7 mm uzunluktadır. 1000-3600 m yükseklikler arasında; taşlık alanlar ve taşlık dağ yamaçlarında yetişirler.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Thymus

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Thymus praecox Opiz
Thymus alpicolus Schur
Thymus braunii Borbás
Thymus hesperites Lyka
Thymus robustus Opiz
Thymus serpyllum f. fallax Lyka

İngilizce
Mother Of Thyme

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:376

Mat-forming, with long ± woody creeping branches, non-flowering or with a terminal inflorescence. Flowering stems mainly 1-5 cm, borne in rows, each with a basal cluster of small ± carnose keeled leaves. Cauline leaves usually becoming gradually larger towards the capitate inflorescence, lanceolate-obovate to ovate-elliptic or almost orbicular, ± obtuse, variously petiolate, ciliate to 1/3-1/2, ± firm; oil dots pale and sparse; lateral veins 2-3 pairs, prominent, ± joining to form a marginal thickening. Bracts similar to leaves but often suffused with purple and outer ones usually larger. Bracteoles 0.5-2.5 mm, often longer than pedicels. Calyx 3.3-5 mm, ± purple, tube campanulate, usually somewhat shorter than lips; lips equal; upper teeth 0.7-1.2 mm, longer than broad, usually ciliate. Corolla mauve to purple, rarely whitish, 5-7 mm. Fl. 5-8. Stony and rocky mountain slopes, 1000-3600 m.

Yararlanılan ana kaynak


Thymus praecox alttür/varyete tanı anahtarı

dip yapraklar ± sapsız; çiçekli gövde yaprakları 4-6 x 1.7-3 mm, uzunluğu genellikle genişliğin en a

subsp. skorpilii

 
gövdeler kısaca geriye bükülmüş-yaygın tüylü; yapraklar tüysüz, nadiren zayıfça az pürüzlü veya kısa

 
var. skorpilii

 
gövdeler uzun ülgerli; yapraklar yumurtamsı-eliptik, üstü yayılı uzun ülgerli

 
 
var. laniger

dip yapraklar ± saplı; çiçekli gövde yaprakları 6-12 x 4-9 mm, uzunluğu genellikle genişliğinin 2 ka

 
subsp. grossheimii

 
 
çiçekli dallar çepeçevre tüylü

 
 
var. grossheimii

 
 
çiçekli dalların iki karşılıklı tarafı tüylü

 
 
 
var. medwedewii


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Thymus praecox hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Thymus sipyleus
Sipil Kekiği

Thymus sp.
KekikManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı