DDbtn
PicPathHypericum orientale

Sandık çiçeği


Sandık çiçeği - Hypericum orientale [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

7-45 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik veya yatıktır. Yapraklar 10-40 mm, [007#dikdörtgenimsi, eliptik, ters mızraksı veya şeritsi#], amber rengi [022#salgılı tüylü#] ve küçük dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] düzensiz, [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#] veya genişçe [007#eliptik-ters yumurtamsı#], [003#küt veya yuvarlağımsı uçlu#], kenarlar amber rengi [022#salgılı tüylü#] ve küçük dişli; [006#taç yapraklar#] 10-18 mm, tam kenarlı ve siyah salgı bezsizdir. Meyve kapsül, 7-14 mm, yumurtamsı-silindirik formdadır. Deniz seviyesi ile 2300 m yükseklikler arasında; volkanik taşlık yamaçlar ve ağaçlık alanlarda doğal gelişim gösterirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Theales
            └—Clusiaceae
              └—Hypericum

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Tomurcuk

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Hypericum orientale L.
Hypericum adsharicum (Woronov) A.P.Khokhr.
Hypericum buschianum (Woronov) Grossh.
Hypericum decussatum Kunze
Hypericum jaubertii Spach
Hypericum tournefortii Spach

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:391

Stems 7-45 cm, erect or decumbent and sometimes rooting. Leaves 10-40 mm , oblong or elliptic-oblong to oblanceolate or linear, amber-glandular- denticulate. Sepals unequal, narrowly oblong and ovate or broadly elliptic to obovate, obtuse to rounded, with margin amber-glandular-denticulate. Petals 10-18 mm, entire, without black glands. Capsule 7-14 mm, ovoid to ovoid-cylindric. FI. 5-7. Igneous stony slopes or woodland, s.I.-2300 m

Yararlanılan ana kaynak

Hypericum Yunancada `üzeri, üzerinde` anlamına gelen ὑπέρ (hupér) kelimesi ile `çalılık, funda` anlamına gelen ἐρείκη (ereíkē) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Orientale Latincede 'doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen' anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Hypericum orientale hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hypericum androsaemum
Kamaniça

Hypericum bupleuroides
Tavukyumurtlamaz

Hypericum calycinum
Koyunkıran

Hypericum linarioides
Mideotu

Hypericum perforatum
Kantaron Otu

Lamium orientale
Doğu BallıbabaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı