DDbtn
PicPathLathyrus rotundifolius

Hırıgürü


Hırıgürü - Lathyrus rotundifolius [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

1-2.5 m boylu-tırmanıcı, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler [022#tüysüz#] ve. kanatlıdır. Yapraklar 2´li birleşik, dallanmış [047#sülük#]lü; yaprakçıklar, genişçe [007#eliptik#], nadiren yuvarlağımsı, uzunluğu genişliğe göre hafifçe uzuncadan 3 katı kadar uzuncaya kadar, 25-65 x 10-45 mm, yassı ve paralel damarlı; [005#stipül#] [007#yumurtamsı, mızraksı veya yarı oksu#] ve gövdenin 1-2 katı genişliktedir. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayarı arasında; çiçek kümesi sapı yapraklardan uzunca, 3-13 çiçekli; [015#çanak#] 7-9 mm, dişler düzensiz, üst genişçe üçgen biçimli, en alttaki diş uzunca üçgen biçimli veya mızraksı, [015#taç#] tüpünden daha kısa; [015#taç#] derin pembe ve 18-25 mm´dir. Meyve baklamsı, şeritsi, [022#tüysüz#], üst dikiş yeri hemen hemen 3 omurgalı, 50-70 x 7-10 mm; tohumlar 6-10 adet, zayıfça [039#ağsı#] kırışık, tohum göbeği çapın beşte biri kadar boyuttadır. 1000-2200 m yükseklikler arasında; çalılıklar, sınır boyları, körpe çayırlıklar, mısır ve nadas tarlalarında doğal olarak yetişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Lathyrus

Taksonomi

Çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Lathyrus rotundifolius Willd.
Lathyrus latifolius var. rotundifolius (Willd.) Rchb.
Lathyrus litvinovii Iljin
Lathyrus peduncularis Poir.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:350

Tall, climbing perennial, very glabrous. Stems winged, 1-2.5 m. Leaves with branched tendrils; leaflets 1-paired, broadly elliptic, rarely suborbicular, slightly longer to 3 x as long as broad, 25-65 x 10-45 mm, flat, parallel-veined. Stipules ovate-lanceolate or lanceolate, semi-sagittate, 1-2 x as broad as stem. Peduncles 3-13-flowered, much longer than leaves. Calyx 7-9 mm; teeth unequal, the upper broadly triangular, the lowest tooth longer, triangular-lanceolate, a little shorter than tube. Corolla deep pink, 18-25 mm. Legume linear, glabrous, upper suture narrowly 3-keeled, 50-70 x 7-10 mm. Seeds 6-10, faintly reticulate-rugulose, hilum 1/5 of circumference. Fl. 6-7. Scrub , hedges, lush meadows, corn and fallow fields, 1000-2200 m. Caucasia. N. Iraq, N. Iran. Subsp. miniatus differs from the Crimean subsp. rotundifolius in its stouter, more broadly winged stems, usually longer leaflets, more richly flowered racemes, and larger calyx with relatively longer teeth, but specimens of the former subspecies often approach the less variable Crimean population in one character or another.

Yararlanılan ana kaynak

Lathyrus Yunancada `çok` anlamına gelen la öneki ile `şehvetli, tutkulu` anlamına gelen thyros kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.

Rotundifolius Latincede `yuvarlak` anlamına gelen rotundus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yuvarlağımsı yapraklı anlamındadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lathyrus aureus
Koru mürdümlüğü

Lathyrus grandiflorus
İri MürdümükManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı