DDbtn
PicPathGymnadenia conopsea

Başaksalebi


Başaksalebi - Gymnadenia conopsea [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

20-40 cm boylanabilen, narin veya gürbüz, yumrulu bir türdür. Gövde güçlü, [022#tüysüz#]; yumrular yumurta biçimli, 1-3.5 cm boydadır. Yapraklar tabanda 3-5 adet, dik [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], ~5-15 x 0.5-2 cm; üst yapraklar 1-3, [026#brakte#] görünümlü, [003#sivri uçlu#] ve kın şeklindedir. Çiçeklenme Temmuz ayında; çiçek durumu [002#başak#], ± silindirik, 40 kadar çiçekli; [026#brakte#] boyu çiçeklere eşit, yeşil; çiçekler kırmızımsı, pembe, nadiren beyazımsı; [010#üst çanak yaprak#] başlık şeklinde, ~ 3-4 mm çapta; [010#dudak#] 3 yaklaşık olarak eşit loblu, yuvarlağımsı, ~ 4 mm; mahmuz çok narin, alt kısmı kıvrımlı, aşağı doğru uzanır şekilde ve 15 mm uzunluktadır. 1000-2800 m yükseklikler arasında; alpin ve alpinaltı çayırlıklar ve orman içi açıklıklarda doğal olarak gelişirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Orchidales
            └—Orchidaceae
              └—Gymnadenia

Taksonomi

Çiçek

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Habenaria conopsea (L.) Benth.
Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.

İngilizce
Fragrant orchid

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Flora of China, Vol. 25

Plants slender to robust, 20-60 cm tall. Tubers ovoid, 1-3.5 cm, with many short, slender lobes. Stem stout, with 2 or 3 tubular sheaths at base and 3-5 cauline leaves. Leaves widely spaced or clustered, linear-lanceolate, narrowly oblong, or lorate, 5.5-20 × 0.8-2(-2.5) cm, apex acuminate to subobtuse. Inflorescence 11-26 cm, slender; peduncle with 1 to a few scattered, lanceolate bracts 1.5-6 cm; rachis 4-12 cm, densely many flowered; floral bracts lanceolate, often longer than ovary and flower, apex long acuminate-caudate. Flowers fragrant, pink, rarely pinkish white; ovary 5-8 mm including pedicel. Dorsal sepal broadly elliptic to broadly ovate-elliptic, 3.5-5 × 3-4 mm, 3-veined, slightly concave, apex acute; lateral sepals reflexed, obliquely ovate, 4-5.5 × 3-4 mm, 3-veined, margin revolute, apex acute. Petals obliquely ovate-triangular, 3.5-5 × 3-4 mm, 3-veined, apex acute; lip spreading, broadly cuneate-obovate, 4-5 × 4-5 mm, 3-lobed at apex; lateral lobes elliptic to broadly ovate, 1.8-3 mm wide, apex obtuse or occasionally truncate; mid-lobe triangular, 1-2 mm wide, usually smaller than lateral lobes, apex obtuse to acute; spur pendulous, curved forward, 10-14 mm, exceeding ovary, slender. Column 1-1.5 mm; viscidia linear-oblong. Fl. Jul-Aug.

Yararlanılan ana kaynak

Gymnadenia cins adı Yunancada 'çıplak' anlamına gelen gymnós(γυμνγυμς)  ve 'beze' anlamına gelen adēn(ἀδήν) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; nektarın salgılayan organların yapısına işaret eder.

Conopsea Yunancada 'sivrisinek benzeri' anlamına gelen kónops kelimesinden türetilmiştir;  muhtemelen çiçeğin uzun mahmuzunun sivrisineklerin ağızlarına benzerliğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Gymnadenia conopsea hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı