DDbtn
PicPath
";Başaksalebi

Gymnadenia conopsea


Gymnadenia conopsea [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen
20-40 cm boylanabilen, narin veya gürbüz, yumrulu bir türdür. Gövde güçlü, ; yumrular yumurta biçimli, 1-3.5 cm boydadır. Yapraklar tabanda 3-5 adet, dik , ~5-15 x 0.5-2 cm; üst yapraklar 1-3, görünümlü, ve kın şeklindedir. Çiçeklenme Temmuz ayında; çiçek durumu , ± silindirik, 40 kadar çiçekli; boyu çiçeklere eşit, yeşil; çiçekler kırmızımsı, pembe, nadiren beyazımsı; başlık şeklinde, ~ 3-4 mm çapta; 3 yaklaşık olarak eşit loblu, yuvarlağımsı, ~ 4 mm; mahmuz çok narin, alt kısmı kıvrımlı, aşağı doğru uzanır şekilde ve 15 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirŞavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


Görseller
Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Şavşat / Artvin
  Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

1000-2800 m yükseklikler arasında; alpin ve alpinaltı çayırlıklar ve orman içi açıklıklarda doğal olarak gelişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Liliopsida
Orchidales
Orchidaceae
Gymnadenia
Conopsea

Etimoloji

Gymnadenia cins adı Yunancada 'çıplak' anlamına gelen gymnós(γυμνγυμς) ve 'beze' anlamına gelen adēn(ἀδήν) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; nektarın salgılayan organların yapısına işaret eder.
Conopsea Yunancada 'sivrisinek benzeri' anlamına gelen kónops kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen çiçeğin uzun mahmuzunun sivrisineklerin ağızlarına benzerliğine işaret eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Habenaria conopsea (L.) Benth.
Sinonimler (Tam liste)

- Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.
İngilizce

Fragrant orchid

Kaynaklar

 1. Flora of China, Vol. 25
 2. Listelenen kaynaklar Gymnadenia conopsea hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı