DDbtn
PicPath
Linum hypericifolium

Çayır keteni


Linum hypericifolium [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30-70 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, 2-5 mm çapta, borumsu, içi boş, üst kısımları [022#ülgerli#], alt kısımları [022#tüysüz#]dür. Yapraklar sap boyunca genişçe [007#mızraksı#], [003#keskin uçlu#], 28-58 x 5-17 mm, tabanda [020#yuvarlağımsı#], 5-7 damarlı, salgısız seyrek [022#cılız tüylü veya tüysüz#]dür. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulları [002#talkım#], 3-5 cm çapta, sık ve çok çiçekli; dış [006#çanak yapraklar#] mızraksı, 7-9 mm, [022#cılız tüylü#], üst yarısı veya üçte biri siyahımsı ve [022#salgılı tüylü#] kenarlı; [006#taç yapraklar#] gül rengi, pembe veya açık mor, 25-33 mm, dipte 1/4 veya 1/3`üne kadar gittikçe incelen formdadır. Meyve kapsül şeklinde ve 6 mm´dir. 1700-2500 m yükseklikler arasında; orman altları, çalılık alanlar, çayırlıklar ve taşlık alanlarda doğal gelişim gösterirler.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Linales
            └—Linaceae
              └—Linum

Taksonomi

Yaprak

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Linum hypericifolium Salisb.
Cathartolinum hypericifolium Small

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:2 Page:441

Herbaceous perennial. Stems erect, 30-70 x 2-5 mm, hollow, villosulous above, glabrescent below. Median cauline leaves broadly lanceolate, acute, 28-58 x 5-17 mm, rounded at base, eglandular, 5-7-nerved, sparsely pilose or glabrescent. Cyme compact, 3-5 cm diam., many-flowered. Outer sepals lanceolate, 7-9 mm, pilose, blackish and glandular-margined in the upper ½ -1/3 . Petals rose-pink or mauve, 25-33 m, tapering into a claw ¼ -1/3 as long as limb. Capsule 6 mm. Fl. 6-7. Forest, scrub, meadows, rocky places, 1700-2500 m.

Yararlanılan ana kaynak

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir.

Hypericifolium Latincede `kantaron` anlamına gelen hypericum kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; türün yapraklarının kantaron yapraklarına benzerliğine işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Linum hypericifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Linum flavum
Kaba çimit

Linum grandiflorum
Keten ÇiçeğiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı