DDbtn
PicPathPolygonum bistorta

Çimen eveleği


Çimen eveleği - Polygonum bistorta [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

50-80 cm boylanabilen, çok yıllık, rizomlu bir türdür. otsu çok yıllık . Gövdeler dik, genellikle [028#rizom#]dan itibaren 2 veya 3 adet, basit ve [022#tüysüz#]; [028#rizom#]lar siyah-kahverengi, kıvrımlı ve 1-3 cm çaptadır. Yapraklar dipte 10-20 cm saplı, [007#genişçe mızraksı veya yumurtamsı#], 4-18 × 2-5 cm, kağıtsı, her iki yüzü [022#tüysüz#] veya eksenden uzaklaştıkça [022#havlı#], taban [020#kesik veya yüreğimsi#], kıvrık kenarlı, [003#keskin veya sivri uçlu#]; gövde yaprakları sapsız, [007#şeritsi veya mızraksı#]dır. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında; çiçek durumu terminal, [002#başağımsı#], yoğun, 4-9 x 0.8-1.2 cm çapta; [026#brakte#] kahverengimsi, yumurtamsı, zarsı, orta damar belirgin, [003#sivri uçlu#], her biri 3-4 çiçekli; çiçek sapı [026#brakte#]den uzunca, 5-7 mm, narin; çiçek örtüsü pembemsi veya beyaz, 5 parçalı; parçalar [007#eliptik#], 2-3 mm; [006#ercik#] 8; [006#boyuncuk#] 3, free; [006#tepecik#] top başlıdır. Meyvelenme Ağustos-Eylül aylarında; meyve sert kabuklu, çiçek örtüsünden hafifçe taşkın, kahverengi, parlak, elipsoid, üç köşeli, yaklaşık 3.5 mm boydadır. 800-3000 m yükseklikler arasında; tepelik otlaklar ve çayırlıklarda doğal olarak yetişmektedir.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Polygonales
            └—Polygonaceae
              └—Polygonum

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Persicaria bistorta (L.) Samp.
Bistorta abbreviata Kom.
Bistorta lapidosa Kitag.
Bistorta officinalis Delarbre
Colubrina intorta Montandon
Polygonum plumosum Small

İngilizce
Meadow Bistort

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Flora of China, Vol. 5 Page 278

Herbs perennial. Rhizomes black-brown, curved, large, 1-3 cm in diam. Stems erect, usually 2 or 3 from a rhizome, 50-80 cm tall, simple, glabrous. Basal leaves long petiolate; petiole 10-20 cm; leaf blade broadly lanceolate or narrowly ovate, 4-18 × 2-5 cm, papery, both surfaces glabrous or abaxially pubescent, base truncate or subcordate, decurrent along petiole forming narrow wing, margin revolute, apex acute or acuminate. Cauline leaves sessile; leaf blade linear or lanceolate; ocrea: lower part green, upper part brown, tubular, membranous, apex oblique, cleft to middle. Inflorescence terminal, spicate, dense, 4-9 cm, 0.8-1.2 cm in diam.; bracts brownish, ovate, membranous, midvein conspicuous, apex acuminate, each 3- or 4-flowered. Pedicels longer than bracts, 5-7 mm, slender. Perianth pinkish or white, 5-parted; tepals elliptic, 2-3 mm. Stamens 8, equaling perianth. Styles 3, free; stigmas capitate. Achenes slightly exceeding persistent perianth, brown, shiny, ellipsoid, trigonous, ca. 3.5 mm. Fl. Jun-Jul, fr. Aug-Sep. Hilly grasslands, meadows; 800-3000 m. Anhui, Gansu, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Ningxia, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Zhejiang [Japan, Kazakhstan, Mongolia, Russia; Europe].

Yararlanılan ana kaynak


Polygonum bistorta alttür tanı anahtarı

çiçekler soluk pembe, ± sapsız; çiçek kurulu dikdörtgenimsi

subsp. bistorta | Çimen eveleği

çiçekler derin pembe, belirgin sapcıklı; çiçek kurulu dikdörtgenimsi-küremsi

 
subsp. carneum | Dağlahanası


Tanı anahtarı

Polygonum {Latince}: çok köşeli, poligon.

Bistorta Latincede `iki, çift` anlamına gelen bis kelimesi ile `kıvrımlı` anlamına gelen tortus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Polygonum bistorta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Polygonum baldschuanicum
Tacikistan AsmasıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı