DDbtn
PicPathOriganum rotundifolium

Yuvarlak mercan

(Kekik)

Yuvarlak mercan - Origanum rotundifolium [ Hatila MP / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Hatila MP / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

30 cm kadar boylanabilen, çalımsı, çok yıllık bir türdür. Gövdeler ±[022#tüylü#]; dallar gövde başına 5 çift, herbiri 5 cm kadar uzundur. Yapraklar neredeyse sapsız, [007#kalpsi veya dairesel-yuvarlağımsı#], 6-25 x 4-20 mm, [003#küt uçlu#], yüzeyi ± dumanlıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; başaklar bazen piramidal, 12-60 x 18-37 mm; [026#brakte#] [007#dairesel-yuvarlağımsı#], sıklıkla genişliği uzunluğundan fazla, 8-25 x 7-27 mm, [003#küt uçlu#], sarımsı - yeşil; halka dizilimli çiçek kurulu 2-16 çiçekli; [004#çanak#] 5-9 mm; [004#üst dudak#] ~ 2/5´ine kadar genişçe yumurtamsı veya ± genişçe üçgen biçimli dişli; [004#alt dudak#] [004#üst dudağın#] ~ 4/5 katı, yumurtamsı veya üçgen biçimli dişli; [004#taç#] beyaz veya soluk pembe, 9-16 mm; üst [004#sapçıklar#] 2 mm, alttakiler 10 mm uzunluktadır. 250-1300 m yükseklikler arasında; kayalar ve yamaçlarda doğal olarak gelişirler.Hatila MP / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Origanum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1982, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:7 Page:303

Subshrub to 30 cm, ± hirsute. Branches to 5 pairs per stem, often unpaired, to 5 cm, Leaves subsessile, cordate or roundish, 6-25 x 4-20 mm, obtuse, ± glaucous. Spicules sometimes pyramidal, 12-60 x 18-37 mm. Bracts roundish, often broader than long, 8-25 x 7-27 mm, obtuse, yellowish-green. Verticillasters 2-16-flowered. Calyx 5-9 mm; upper lip with broadly ovate or ±broadly triangular teeth to c. 2/5; lower lip c. 4/5 x upper lip, consisting of ± ovate or triangular teeth. Corolla white or pale pink, 9-16 mm. Upper filaments to 2 mm, lower to 10 mm. Fl. 6-9. Calcareous and non-calcareous rocks and slopes, 250-1300 m. Georgia. Euxine element. Allied to O. acutidens.

Yararlanılan ana kaynak

Origanum Latincede `dağ` anlamına gelen ogos kelimesi ile `parlaklık, aydınlık` anlamına gelen ganos kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; dağların ışıltısı anlamındadır.

Rotundifolium Latincede `yuvarlak, dairesel, küresel` anlamına gelen rotundus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yuvarlak yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Origanum rotundifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Origanum vulgare subsp. viride
İzmir Kekiği

Geranium rotundifolium
Helilok

Smyrnium rotundifolium
ÇakalbaldıranManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı