DDbtn
PicPathSymphytum asperum

Kaba kafesotu


Kaba kafesotu - Symphytum asperum [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

60-120 cm boylanabilen, yayvan, çok yıllık otsu bir türdür. Yapraklar [007#yumurtamsı, eliptik, mızraksı#] tabanda [020#kalpsi veya yuvarlağımsı#], kısaca saplı veya sapsızdır. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler 10-20´si bir arada; [007#çanak#] 3-6 mm, yarısına veya neredeyse tabana kadar bölünmüş, loblar şeritsi-mızraksı, [003#küt uçlu#]; [006#taç#] başlangıçta pembe, sonraları gök mavi veya leylak rengi, 12-15 mm; tüp çanağın 2 katı boyda; [006#ercik#] 5 adettir. Meyve sert kabuklu, küçük, 4 mm, tabanı büzük, kuvvetle [022#kabartılı-unlu#]dur. 700-2200 m yükseklikler arasında; çam ormanları, çayırlıklar, akarsu kenarı toprak yığınları ve gölgeli alanlarda doğal gelişim gösterirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Symphytum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Symphytum asperum Lepechin
Symphytum asperrimum Donn ex Sims

İngilizce
Prickly Comfrey

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:380

Large scabrid perennial, 60-120 cm. Leaves ovate to elliptic-lanceolate, cordate or rounded at base, shortly petiolate to sessile. Flowers 10-20. Calyx 3-6 mm, divided to c. ½ or almost to base, lobes linear-lanceolate, obtuse. Corolla pink at first, turning sky-blue or lilac, 12-15 mm, tube 2 x calyx; scales broadly linear to lanceolate, ± equalling stamens. Nutlets 4 mm, base constricted, strongly areolate-granulate. Fl. 5-8. Picea forests, meadows, stream banks and shady places, 700-2200 m. Caucasia, N. &N.W. Iran. Hyrcano-Euxine element. Related to S. armeniacum.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Symphytum asperum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Symphytum brachycalyx
Dere kafesotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı