DDbtn
PicPathTanacetum coccineum

Pireotu


Pireotu - Tanacetum coccineum [ Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

25-50 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler boylu, dik, tekil, dallanmayan veya tabandan birkaç dallı ve tüysüzdür. Yapraklar dipte: [007#yumurtamsı veya eliptik#], 4-8 × 2.5-4 cm, [007#iki derin tüysü#], her iki yüzü seyrek [022#havlı#] veya [022#tüysüz#], birincil yanal dilimler 5 çift, yaprak sapı 2-10 cm; gövde yaprakları: benzer, sapsız veya kısaca saplı; çiçek kurulunun hemen altındaki yapraklar küçük, [007#sığ tüysü bölmeli#] veya tam kenarlıdır. Çiçeklenme ve meyvelenme Mayıs-Ekim aylarında; [001#çiçek durumu tepecik#] tekil, terminal; [001#involukrum#] fincan şeklinde, 1-1.5 cm in çapta; [001#filariler#] 4 sıralı, ince ve kuru zarlı kenar kahverengi, dışta kalanlar [007#mızraksı#], yaklaşık 3.5 mm, eksenden uzaklaştıkça [022#tüysüz#] veya seyrek [022#havlı#], orta ve içtekiler [007#eliptik, şeritsi veya ters mızraksı#], yaklaşık 5 mm, eksenden uzaklaştıkça [022#tüysüz#]; [001#dilsi çiçekcikler#] kırmızı, aya hemen hemen [007#eliptik#], ~1.6 cm, uç kısım 2 veya 3 küçük dişlidir. Meyveler sert kabuklu, yaklaşık 2.5 mm; taççık 0.1-0.2 mm, kenarlar sığ yuvarlağımsı girintilidir.Şavşat / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Çiçek

Detay/Diğer

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tanacetum coccineum (Willd.) Grierson
Chrysanthemum coccineum Willd.
Chrysanthemum roseum Adams
Pyrethrum coccineum (Willd.) Vorosch.
Pyrethrum coccineum Tzvelev
Tanacetum roseum (Adam) Sch.Bip.

İngilizce
Pyrethum Daisy

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Flora of China, Vol. 20-21 Page 764, 766

Herbs, perennial; stems 25-50 cm tall, erect, solitary, unbranched or few branched from base, subglabrous. Basal leaves: petiole 2-10 cm; leaf blade ovate or narrowly elliptic, 4-8 × 2.5-4 cm, 2-pinnatisect, both surfaces sparsely pubescent or glabrous; primary lateral segments 5-paired; ultimate segments triangular, elliptic, or narrowly elliptic. Stem leaves similar, sessile or shortly petiolate; leaves below capitula small, pinnatifid or entire. Capitula solitary, terminal. Involucre cup-shaped, 1-1.5 cm in diam.; phyllaries in 4 rows, scarious margin brown, outer phyllaries lanceolate, ca. 3.5 mm, abaxially glabrous or sparsely pubescent, middle and inner ones narrowly elliptic or linear-oblanceolate, ca. 5 mm, abaxially glabrous. Ray florets red; lamina narrowly elliptic, ca. 1.6 cm, apex 2- or 3-denticulate. Achenes ca. 2.5 mm. Corona 0.1-0.2 mm, margin shallowly obtusely lobed. Fl. and fr. May-Oct. 2n = 36.

Yararlanılan ana kaynak

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir.

Coccineum {Latince}: kırmızıya boyanmış veya renklendirilmiş.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum coccineum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tanacetum macrophyllum
Koca pireotu

Tanacetum parthenium
Beyaz papatya

Tanacetum sorbifolium
Üvez pireotu

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı