DDbtn
PicPathTanacetum macrophyllum

Koca pireotu


Koca pireotu - Tanacetum macrophyllum [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

60-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Sap yaprakları 15-20 cm, [007#iki derin tüysü#], dış konturu [007#yumurtamsı veya eliptik#], kaba testere dişli, her iki yüzü [022#salgılı tüylü ve havlı#]; yanal dilimler mızraksı, 5-6 çift ve en çok 7 x 2 cm boyutlardadır. Çiçeklenme Ağustos ayında; çiçek kurulu [002#yalancı şemsiye#], terminal, çok sayıda [001#tepecik#] formlu çiçekli; [001#involukrum#] 4-6 mm genişlikte; [001#filariler#] mızraksı veya ters mızraksı, 2.5-4 x 0.75-1.25 mm, [022#havlı#], kenarlar kahverengi, ince ve kuru zarlı; [001#dilsi çiçekçik#]ler sıklıkla 8, beyaz, 2-3 x 2.5 mm; [001#dilsi çiçekçik#]ler 2 mm boydadır. Meyveler sert kabuklu, kahverengimsi, 1.5 cm , 4-5 çıkıntılı; taççık düzensiz olarak dişli ve 0.3 mm yüksekliktedir. 800-2300 m yükseklikler arasında; gölgeli su kenarları ve otlaklarda doğal olarak gelişirler.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tanacetum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
T. macrophyllum (Waldst. & Kit.) Sch.Bip.
Achillea latifolia Salisb.
Achillea sambucifolia Desf.
Chrysanthemum macrophyllum Waldst. & Kit.
Gymnocline leucocephala Cass.
Pyrethrum macrophyllum (Waldst. & Kit.) Willd.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:260

Plants 60-100 cm. Cauline leaves 15-20 cm, pinnatisect, ovate or elliptic in outline, coarsely serrate, glandular and pubescent on both surfaces; lateral segments lanceolate, 5-6-paired, up to 7 x 2 cm. Capitula numerous, in terminal corymbs. Involucre 4-6(-7) mm broad; phyllaries lanceolate to oblanceolate, 2,5-4 x 0·75-1·25 mm, pubescent, margins brown, scarious. Ligules c. 8, white, 2-3 x 2·5 mm. "Disc flowers 2 mm. Achenes brownish, 1·5 rom, 4-5-ribbed; corona irregularly toothed, 0'3 mm. Fl. 8. Shady streamsides and pastureland, 800-2300 m.

Yararlanılan ana kaynak

Tanacetum Latincede `solucan odunu` anlamına gelen tanaceta kelimesinden türetilmiştir.

Macrophyllum Latincede `büyük` anlamına gelen macro kelimesi ile `yapraklı` anlamına gelen phyllum kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; büyük yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Tanacetum macrophyllum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tanacetum coccineum
Pireotu

Tanacetum parthenium
Beyaz papatya

Tanacetum sorbifolium
Üvez pireotu

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı