DDbtn
PicPath
";Hoş filburnu

Rhynchocorys stricta


Rhynchocorys stricta [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen
10-30 cm boylanabilen, tek yıllık, veya , otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmayan veya yukarıdan dallanmıştır. Yapraklar , 3 x 1.3 cm, kenarları küt veya testere dişli ve çok kısa saplıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu seyrek veya az-çok yoğun; çiçekler tekil, üst yaprakların koltuk altında; çiçek sapı yayılı-dik, 3 mm; borumsu-çan şeklinde, 10 mm; tüp ~4 mm; altın sarı veya sarı, ~ 18 mm, tüp ~ 5 mm; üst dudak ~ 13 mm (~ 6-8 mm düz gaga dahil); alt dudak 13 x 15 mm boyutlarda ve 3 eşit lobludur. Meyve kapsül ~ 5 x 4.5mm, yuvarlağımsı, ; tohumlar 4-8 adet, 2.3x1.8 mm boyutlarda ve yüzeylidir.
Yeni gözlem bildirMaçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


GörsellerGözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Maçahel / Artvin
  Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

Ekoloji/Habitat

1370-2700 m yükseklikler arasında; çayırlıklar, orman kenarları ve taşlık yamaçlarda doğal olarak yetişir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Scrophulariales
Orobanchaceae
Rhynchocorys
Stricta

Etimoloji

Rhynchocorys eski Yunancada `hortum, namlu, burun` anlamına gelen ῥύγχος (rhúnkhos) kelimesi ile `miğfer, başlık, kafa` anlamına gelen κόρυς (kórus) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin çiçeklerinin fil kafasına benzer şekline işaret eder.
Stricta {Latince}: yassı, bastırılmış, sıkıştırırlmış.

Kaynaklar

 1. Davis, 1978, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:6 Page:781
 2. Listelenen kaynaklar Rhynchocorys stricta hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı