DDbtn
PicPathRhynchocorys stricta

Hoş filburnu


Hoş filburnu - Rhynchocorys stricta [ Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

10-30 cm boylanabilen, tek yıllık, [022#salgılı-cılız tüylü#] veya [022#ülgerli#], otsu bir türdür. Gövdeler dik, dallanmayan veya yukarıdan dallanmıştır. Yapraklar [007#üçgen biçimli veya yumurtamsı#], 3 x 1.3 cm, kenarları küt veya testere dişli ve çok kısa saplıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu seyrek veya az-çok yoğun; çiçekler tekil, üst yaprakların koltuk altında; çiçek sapı yayılı-dik, 3 mm; [006#çanak#] borumsu-çan şeklinde, 10 mm; tüp ~4 mm; [006#taç#] altın sarı veya sarı, ~ 18 mm, tüp ~ 5 mm; üst dudak ~ 13 mm (~ 6-8 mm düz gaga dahil); alt dudak 13 x 15 mm boyutlarda ve 3 eşit lobludur. Meyve kapsül ~ 5 x 4.5mm, yuvarlağımsı, [022#ülgerli#]; tohumlar 4-8 adet, 2.3x1.8 mm boyutlarda ve [039#ağsı#] yüzeylidir. 1370-2700 m yükseklikler arasında; çayırlıklar, orman kenarları ve taşlık yamaçlarda doğal olarak yetişir.Maçahel / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Scrophulariales
            └—Orobanchaceae
              └—Rhynchocorys

Taksonomi

Genel görünüm

Sürgün

Yaprak

Çiçek

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:781

Annual, glandular-pilose or villous. Stems erect, unbranched or branched above, 10-30 cm. Leaves triangular-ovate or ovate, to 3 x 1,3 cm, crenate-serrate, very shortly petiolate. Inflorescence lax, or ± condensed; flowers solitary in upper leafaxils. Pedicels spreading-erect, to 3 mm. Calyx tubular-campanulate to 10 mm; tube c. 4 mm. Corolla golden yellow or yellow, c. 18 mm; tube c. 5 mm; upper lip c. 13 mm incl. a C. 6-8 mm, straight beak; lower lip 13 x c. 15 mm, with 3 ± equal lobes, Capsule c. 5x 4,5mm, suborbicular, villous; seeds 4-8, 2,3x1,8 mm, reticulate. Fl. 6-9. Meadows, edge of forest, rocky slopes, 1370-2700m Caucasus, Georgia. Euxine element.

Yararlanılan ana kaynak

Rhynchocorys eski Yunancada `hortum, namlu, burun` anlamına gelen ῥύγχος (rhúnkhos) kelimesi ile `miğfer, başlık, kafa` anlamına gelen κόρυς (kórus) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin çiçeklerinin fil kafasına benzer şekline işaret eder.

Stricta {Latince}: yassı, bastırılmış, sıkıştırırlmış.


Etimoloji

Bu kaynaklar Rhynchocorys stricta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı