DDbtn
PicPathPotentilla crantzii

Beşparmakotu


Beşparmakotu - Potentilla crantzii [ Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen ]
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen

10-20 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler odunsu kök gövde üzerinde sıklıkla yukarı yükselen, nadiren yere yayılı, çiçekli dallı ve birbirine dolaşık [022#salgılı tüylü#]dür. Yapraklar elsi birleşik; yaprakçıklar 5 veya 3, [007#ters yumurtamsı, kamamsı veya yuvarlağımsı#], 10-20 x 7-16 mm, küt dişli, yukarıda seyrek [022#havlı veya tüysüz#], altta seyrek [022#cılız tüylü#] dür. Çiçekler Haziran-Eylül ayları arasında; çiçekler seyrek [002#talkım#] kurullarda; dışçanak dilimleri [007#dikdörtgenimsi-eliptik#], [003#küt uçlu#]; [006#çanak yapraklar#] 4–5 mm, genişçe [003#keskin uçlu#]; [006#taç yapraklar#] sarı, [003#ters yüreksi uçlu#] ve 5-8 mm boydadır. Meyve sert kabuklu, sert damarlı; boyuncuk uca doğru kalın ve meyveden uzuncadır. 1000-3600 m yükseklikler arasında; alpin yamaçlar ve dağ sırtlarında doğal olarak yetişirler.Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Potentilla

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page:61

Caespitose glandular perennial with woody caudices and usually ascending or prostrate flowering stems, 10-20 cm. Leaves digitate with 5 leaflets, or trifoliolate; leaflets obovate-cuneate or suborbicular, 10-20 x 7-16 mm, crenate, sparsely pubescent or glabrous-green above, sparsely pilose beneath. Flowers in lax cymes. Epicalyx segments oblong-elliptic, obtuse, usually shorter than ovateoblong, acute, 4-5 mm sepals. Petals yellow, obcordate, 5-8 mm. Achenes rugose; style subterminal, clavate at apex, longer than achene. Fl. 6-9. Alpine slopes and ridges, 1000-3600 m.

Yararlanılan ana kaynak


Potentilla crantzii alttür tanı anahtarı

yapraklar elsi birleşik; yaprakçıklar 5

var .crantzii

yapraklar üç parçalı birleşik

 
var. ternata


Tanı anahtarı

Potentia {Latince}: kudret.  

Potens {Latince}: kudretli.

Crantzii tür adı Heinrich Johann Nepomuk von Crantz (1722-1799)`a ithafen adlandırılmıştır. Crantz bir Hollandalı botanikçi ve doktordur.


Etimoloji

Bu kaynaklar Potentilla crantzii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Potentilla recta
Su parmakotu

Potentilla reptans
Beşparmak OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı